07:01
25 styczeń 2021
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

#MOTO: Czy ozonowanie wnętrza samochodu coś daje?

Zamieszczono dnia śr., 2020-04-15 13:39

Ozonowanie to jeden ze znanych od dawna sposobów dezynfekcji pojazdów. Ostatnio stał się bardzo popularny. 

W czasie pandemii zwracamy baczniejszą uwagę na czystość swojego otoczenia. W sieci przybywa ofert dezynfekcji mieszkań i samochodów. Dziś właściwie każdy serwis chwali się tym, że przed przekazaniem auta klientowi przeprowadza zabieg ozonowania wnętrza.

Tymczasem to żadna nowość – usługę ozonowania od dawna w swojej ofercie ma większość zakładów zajmujących się np. serwisem klimatyzacji. To jedna z najpopularniejszych metod usuwania przykrych zapachów z wnętrza auta. Ostatnio zwraca się uwagę na jej inną zaletę – walkę z drobnoustrojami.

Na czym polega ozonowanie pojazdu?

Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu, która w wysokim stężeniu ma bardzo skuteczne działanie dezynfekujące. Posiada silne właściwości utleniające, dzięki czemu eliminuje mikroorganizmy szkodliwe dla zdrowia ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że w wysokim stężeniu stanowi zagrożenie – zarówno dla ludzi, jak i roślin, czy zwierząt. 

Zwiększając stężenie ozonu w kabinie pojazdu, można zdezynfekować jego wnętrze i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Dlatego wykorzystuje się go np. do usuwania zapachu dymu papierosowego, zapachu spalenizny po pożarach czy remontach. Jest też skutecznym sposobem na wyczyszczenie kanałów wentylacyjnych, do których trudno dotrzeć środkami chemicznymi w płynie.

Jak wygląda proces ozonowania?

Do wykonania tego procesu wykorzystuje się urządzenie zwane ozonatorem. Uruchamia się go na określony czas po podłączeniu do zewnętrznego źródła zasilania. Rosnące stężenie ozonu, powstającego na skutek wyładowań elektrycznych zachodzących we wnętrzu ozonatora, dezynfekuje wszystkie powierzchnie we wnętrzu pojazdu. 

 

By zwiększyć skuteczność procesu, zaleca się przeprowadzenie zabiegu w aucie z włączonym układem klimatyzacji ustawionym na możliwie niską temperaturę i przy zamkniętym obiegu powietrza. 

Proces ozonowania pojazdu trwa od 15 minut do godziny.

Różne firmy podają różne czasy trwania procesu, co wynika np. z wydajności stosowanych urządzeń, rozmiaru wnętrza auta, czy stopnia zagrzybienia układu klimatyzacji. Po zakończeniu procesu kabinę trzeba porządnie wywietrzyć, by stężenie ozonu wróciło do normalnego poziomu. 

Ceny usługi zaczynają się od 45 zł.

Za tyle można wykonać ozonowanie w warsztacie, nie brakuje ofert z dojazdem do klienta, które są zwykle odpowiednio droższe. 

Czy ozonowanie zabija koronawirusa?

Zdania są podzielone, również co do tego, czy wirusa w ogóle da się zabić, skoro ze swej natury niekoniecznie żyje. Firmy zajmujące się ozonowaniem zapewniają, że tak. Zwracają uwagę, że sterylizacja przy wykorzystaniu ozonu działała w przypadku wirusa SARS-CoV-1, więc powinna działać również w przypadku SARS-CoV-2. Za to branżowy serwis motofocus.pl zaleca ostrożność w rozpowszechnianiu takiej opinii, a według poradnika dla warsztatów przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego „ozonowanie nie jest skuteczne wobec wirusów”, za to „niszczy opony i gumowe części”. Poprosiliśmy o opinię ekspertów, gdy tylko otrzymamy odpowiedzi, zaktualizujemy temat. 

red / zdj. arch