10:08
15 Sierpień 2020
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

#MOTO: Nowa Skoda Octavia 2020

Zamieszczono dnia pon., 2020-03-30 12:11

Karoseria większa niż u konkurentów oraz przestronne i funkcjonalne wnętrze były zawsze głównymi zaletami Octavii. Teraz wchodzi czwarta generacja czeskiego bestsellera. Co wnosi nowego?

Skoda Octavia zajmuje bardzo ważne miejsce w ofercie czeskiej marki. Dość powiedzieć, że od momentu premiery "współczesnej" wersji Octavii w roku 1996 firma wyprodukowała łącznie już ponad siedem milionów egzemplarzy. Roczna sprzedaż wynosi średnio aż 400 000 sztuk rocznie, co stanowi około 1/3 światowego wolumenu całej marki.

Czym tradycyjnie wyróżnia się Octavia? To model klasy kompaktowej, który dzięki rozmiarom nadwozia jednym kołem zahacza już praktycznie o segment D. Lubią ją rodziny oraz klienci flotowi, gdyż wyróżnia się bardzo wygodnym i funkcjonalnym wnętrzem, a w bagażniku naprawdę dużo się zmieści. Dodatkowo "czeszka" zapewnia trudny do pobicia stosunek ceny do walorów użytkowych.

Konkurencja jednak nie śpi. Ofensywa rynkowa chociażby marek koreańskich czy mocne wejście nowej Toyoty Corolli zmusza innych producentów do zachowania czujności. Dotyczy to również Skody, która właśnie teraz wprowadza na rynek swoją bestsellerową Octavię w wersji po zmianach generacyjnych.
 


Stylistyka zewnętrzna samochodu znad Wełtawy jest nadal stonowana, choć naszym zdaniem nowa Octavia wygląda jak auto z wyższego segmentu. Zdobią ją ostre linie i przetłoczenia, felgi aluminiowe w rozmiarze nawet 19", zaś szeroka atrapa chłodnicy i wąskie oczy reflektorów wyrażają dużo pewności siebie, podobnie jak układ tylnych świateł wykonanych w technologii LED. Skodowski kompakt mierzy teraz na długość 4689 milimetrów – to odpowiednio o 19 oraz 22 mm więcej niż miała karoseria wersji liftback oraz kombi modelu poprzedniej generacji.
 
Auto jest również szersze i wyższe, choć sam rozstaw osi pozostał bez zmian (2686 mm). Pojemność bagażnika wynosi natomiast od 600 litrów w przypadku liftbacka (+10 l) lub od 640 litrów dla kombi (+30 l).

 

red: mat. Skoda