16:04
7 kwiecień 2020
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Koronawirus - zostań w domu i korzystaj z kultury

Zamieszczono dnia ndz., 2020-03-22 07:55

Nagrania spektakli teatralnych, relacje z wyjątkowych koncertów czy lekcje języka kaszubskiego on-line. To tylko niektóre z propozycji, jakie miejskie i wojewódzkie instytucje kultury przygotowały na czas kwarantanny. 

 

Wyjątkowa sytuacja, z którą obecnie się mierzymy, spowodowała między innymi czasowe  zawieszenie wszelkiej aktywności kulturalnej. Zamknięte są teatry, muzea, biblioteki i inne instytucje kultury.

Wiele osób spędza obecny czas w domu i właśnie z myślą o nich, instytucje przeszukują swoje zasoby i opracowują swoją ofertę internetową.

 

Na stronie, na fejsie, na You Tube

 

I tak na przykład, Instytut Kultury Miejskiej zamieszcza na swoim profilu na Facebooku nagrania wszystkich wystąpień z konferencji Marketing w kulturze w latach 2016-2019, a Muzeum Gdańska udostępnia wideo z wykładami w ramach cyklu „Godzina z Gdańskiem”. Wartościowe materiały filmowe proponuje także Europejskie Centrum Solidarności, a Capella Gedanensis i Polski Chór Kameralny zachęcają do oglądania relacji z wcześniejszych koncertów.

 

Najmłodsi odbiorcy kultury mogą wybrać się do... wirtualnego Teatru Miniatura, i nie tylko zobaczyć spektakle dla dzieci, ale też wejść do strefy zabaw, w której można znaleźć m.in. zabawy i kolorowanki związane ze spektaklami do wydrukowania, instrukcje, jak zrobić teatralne lalki: kukłę i pacynkę do domowego teatru. Gdański Archipelag kultury proponuje między innymi konkurs on-line na pisankę zero waste.

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury  zachęca do oglądania filmów jednominutowych z  pozytywnym przesłaniem, a na kanale You Tube można zaleźć opublikowane wcześniej koncerty, spektakl czy widowisko multimedialne. Z kolei Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia materiały edukacyjne do prezentowanych w przeszłości wystaw. Gdyby ktoś chciał podszkolić się w języku kaszubskim - Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-pomorskiej w Wejherowie zaprasza na lekcje on-line.

 

Ponadto na stronach gdansk.pl i pomorskie.eu możliwe też będzie wspólne oglądanie wybranych spektakli trójmiejskich teatrów. Pierwszy spektakl Teatru Wybrzeże „Blaszany bębenek” będzie można zobaczyć już dzisiaj (piątek, 20 marca) o godzinie 19.00.

 

To tylko cześć propozycji, a oferta instytucji wciąż jest aktualizowana, dlatego warto być na bieżąco.

 

Znajdź kulturę w sieci

 

Zachęcamy zatem do odwiedzenia stron internetowych i kanałów na portalach społecznościowych, poprzez które instytucje kontynuują swoją działalność. W załączniku natomiast znajdują się szczegółowe propozycje poszczególnych instytucji.

 

1.     Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku www.bgsw.pl

2.     Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku www.laznia.pl

FB: https://www.facebook.com/cswlaznia/-

3.     Europejskie Centrum Solidarności www.ecs.gda.pl

FB: https://www.facebook.com/ecsgdansk/

4.     Gdańska Galeria Miejska www.ggm.gda.pl

https://www.facebook.com/GdanskaGaleriaMiejska/

5.     Gdański Archipelag Kultury www.gak.gda.pl

https://www.facebook.com/GdanskiArchipelagKultury/

6.     Instytut Kultury Miejskiej www.ikm.gda.pl

FB: https://www.facebook.com/IKMgdansk/

7.     Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach www.muzeum-wdzydze.gda.pl

8.     Muzeum Archeologiczne www.archeologia.pl

9.     Muzeum Gdańska www.muzeumgdansk.pl

FB: https://www.facebook.com/muzeumgdansk/

10.  Muzeum Narodowe w Gdańsku www.mng.gda.pl

11.  Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie www.muzeum.wejherowo.pl

12.  Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku www.muzeum.slupsk.pl

13.  Nadbałtyckie Centrum Kultury www.nck.org.pl

14.  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku www.wbbpg.org.pl

https://www.facebook.com/BibliotekaPublicznaGdansk/

red. / mat. prasowy