14:07
10 lipiec 2020
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pączki wynaleźli Rzymianie i inne ciekawostki

Zamieszczono dnia śr., 2020-02-19 11:27

Pączek. Jaki jest słodki każdy wie. Cukiernie proponują klientom całą gamę tych okrągłych pyszności co rusz dodając nowe propozycje nadzienia bądź polewy. Ale co my właściwie wiemy o pączkach? Poniżej przedstawimy kilka ciekawostek.

1. Pączki wynaleźli Rzymianie

Starożytni Rzymianie świętowali pączkami przełom zimowo-wiosenny. Co ciekawe nie były przyrządzane na słodko. Prawdopodobnie danie to zostało zapożyczone z kuchni arabskiej, gdzie występuje dodzisiajpod nazwą lokma. 

2. Polskie pączki

Już Mikołaj Rej w "Żywocie człowieka poczciwego" w 1567 roku wspomina o pączkach. W wieku XVI oprócz tych przygotowywanych na słono, nadziewane słoniną zaczęły pojawiać się pączki w wersji słodkiej. I jedne i drugie spożywane były w zapusty, tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W wieku XVIII pączek przybiera swójobecny kształt. Za czasów panowania króla Augusta III Sasa pączki serwowano na dworze.

3. Pączki tuczą

To chyba największy minus pączków. Jeden typowy pączek ma ok. 400 kalorii. Zjedzenie jednej sztuki nie powinno zaszkodzić linii, jednak przesadzić z pączkami jest łatwo. Są przecież takie pyszne.  

4. Rekord

W 2015 roku rekordzista pochłonął 10 pączków w 6 minut i 36 sekund.

5. Produkcja

Przeciętna cukiernia wypiekająca codziennie ok. 400-500 pączków w Tłusty Czwartek wypieka ich 10 000 lub więcej.

6. Statystyka

Statystyczny Polak zjada w Tłusty Czwartek średnio 2,5 pączka. Razem zjadamy ich około 90 milionów.     

Mimo wszystko najważniejszą informacją na dziś jest to, że mamy Tłusty Czwartek a pączki są najlepsze na świecie. Smacznego!

foto/pixabay