20:04
8 kwiecień 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Ogłoszono zagrożenie! nadciąga pełna furii Sabina

Zamieszczono dnia ndz., 2020-02-09 19:55
Znad Atlantyku nadciąga pełna furii Sabina, czyli bardzo silny orkan, który uderzy także w Polskę. Po południu „Sabine” zaatakowała  północno-zachodnie krańce Niemiec. Wiatr osiąga do 120 km/h, natomiast w górach nawet do 170 km/h. W Polsce ma się rozpędzić aż do 200 km/h! Ogłoszono drugi stan zagrożenia!
Wichura niesie deszcze i burze. Jak informują niemieckie media, wichura zdezorganizowała już ruch pociągów i rozkład lotów samolotów pasażerskich. Utrudnienia dla pasażerów potrwają do wtorkowego poranka. 
Sabina doleciała na swojej powietrznej miotle do Polski. Prędkość wiatru na znacznym obszarze kraju może okresowo osiągać w porywach ok. 70-90 km/h., a nawet – jak uprzedzają „Łowcy Burz”, okresami może przekraczać nawet 100 km/h. Godzinę temu  Instytut Meterologii i Gpodarki Wodnej podał szczegółową prognozę opadów i prędkości wiatru na dzisiejszą noc. Na Pomorzu opady do 15 mm. Na Podhalu opady deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Temperatura minimalna od 2° do 7°C. Porywy wiatru od 80 do 95 km/h, na Przedgórzu Sudeckim i Karpackim do 110 km/h, w Karpatach do 130 km/h, w Sudetach do 180 km/h i tam możliwe 200 km/h
Wieje nie tylko w  Niemczech i Polsce. We Francji, w  trzydziestu siedmiu departamentach na północy, oraz w Alzacji wprowadzono stan alarmowy. Ma tamtędy przejść orkan Ciara. Z wiatrem zmagają się również Brytyjczycy.
(Red.) BG, www.polnocna.tv fot IMGW/twitter