01:09
23 Wrzesień 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Nowe możliwości mariny w Błotniku

Zamieszczono dnia pt., 2020-01-10 11:55

Gmina Cedry Wielkie może w końcu w pełni dysponować przystanią żeglarską w Błotniku. 8 stycznia podpisano protokół, w którym czytamy, że spółka „Pętla Żuławska” przekazuje obiekt gminie Cedry Wielkie. Dzięki temu marina może wreszcie zarabiać pieniądze i będzie mogła świadczyć usługi gastronomiczne i hotelarskie.

Przypomnijmy, że budowa przystani w Błotniku była jednym z wielu zadań, które realizowane były w ramach projektu „Pętla Żuławska” – w znacznej mierze dofinansowanego ze środków unijnych. Założenie było takie, aby jeden podmiot zarządzał wszystkimi marinami powstałymi właśnie w ramach tego projektu. Do tego celu powołano spółkę „Pętla Żuławska”.

– Poza tym Unia Europejska narzuciła jeszcze jeden warunek. Przez pięć pierwszych lat działalności przystani nie mogliśmy prowadzić działalności gospodarczej. Można było jedynie świadczyć usługi, które dotyczyły bezpośrednio obsługi żeglarzy, a więc usługi bosmańskie czy cumowanie i zimowanie jachtów, drobne remonty łódek – tłumaczy Łukasz Żarna, dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich.

Dzięki temu, że została zakończona trwałość projektu unijnego, przed mariną w Błotniku otwierają się nowe możliwości.

– Brak gastronomii był pewną bolączką, ale skoro otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę mariny, to musieliśmy dostosować się do unijnych wytycznych, Na przystani jest już w pełni wyposażona kuchnia, więc w każdej chwili możemy zlecić świadczenie usług gastronomicznych. Usługi hotelarskie też możemy rozpocząć w każdej chwili, ponieważ mamy także przygotowane pokoje. W planach mamy również rozbudowę pomostów o taras restauracyjny – mówi Janusz Goliński, Wójt Gminy Cedry Wielkie.

Marina w Błotniku tętni życiem przede wszystkim w okresie letnim, dlatego też usługi gastronomiczne na pewno wystartują wraz z rozpoczęciem sezonu żeglarskiego.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl