04:02
23 luty 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Rząd wypowiada wojnę piratom drogowym

Zamieszczono dnia wt., 2019-12-17 09:02

Pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym oraz możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym – to propozycje zmian w przepisach zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef rządu wziął udział 15 grudnia w akcji edukacyjnej #DobryKierowca na Stadionie Narodowym w Warszawie, podczas której zapowiedział działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach. Przypomniał o wprowadzonym już obowiązku jazdy „na suwak" i „korytarzu życia". Omówił także nowe propozycje zmian w przepisach. Zakładają one: wprowadzenie pierwszeństwa pieszego przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę (dziś w nocy można jechać o 10 km/h szybciej) oraz możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym (obecnie kierowca traci uprawnienia na trzy miesiące za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym). Morawiecki zwrócił przy tym uwagę, że na przykład w Niemczech można na jakiś czas utracić prawo jazdy przy przekroczeniu prędkości o 31 km w terenie zabudowanym oraz o 41 km/h poza nim. A więc nasze nowe przepisy „nie będą aż takie restrykcyjne”. 
 

Zdaniem premiera, bezpieczeństwo na polskich drogach pozostawia dziś jeszcze wiele do życzenia. - Musimy więc wprowadzić nowe reguły, nowe procedury, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność i zwiększą możliwość bezpiecznego poruszania się po drogach. Bo niestety dziś jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa na drogach. W ostatnich latach ginie w Polsce średnio około 3 tys. osób rocznie i jest to - w przeliczeniu na liczbę przejechanych przez nas kilometrów – jeden z najwyższych w Europie wskaźników śmiertelności /…/. Należy wyeliminować piratów z polskich dróg, bo niekiedy w jeden weekend listopadowy czy majowy ginie na polskich drogach po kilkadziesiąt osób. Musimy więc doprowadzić do zmian w przepisach w taki sposób, by zmniejszyć liczbę ofiar wypadków. Będziemy to robić zarówno poprzez inwestycje w infrastrukturę, ale także przez powielanie najlepszych wzorców tych państw Unii Europejskiej, w których jest zdecydowanie mniejsza liczba wypadków śmiertelnych – mówił w niedzielę premier Morawiecki. 

Zapowiedział również powołanie funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

Warto przypomnieć, że 21 listopada 2019 roku do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Dokument zakłada wprowadzenie przepisu nadającego pierwszeństwo pieszemu nie tylko gdy już jest na przejściu (tak jak jest to dziś), ale również „gdy ma zamiar wejść na przejście i sygnalizuje to oczekiwaniem bezpośrednio przed przejściem”. - Wprowadzenie do ustawy expressis verbis elementu „oczekiwania” pieszego przed przejściem jest jednocześnie gwarancją, że kierujący będzie miał czas na reakcję – na zatrzymanie pojazdu – możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy, który trafił do Komisji Infrastruktury. 

Info: Samar, zdj. Policja.pl