05:07
29 lipiec 2021
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk "Odpala Święta" 1 grudnia !

Zamieszczono dnia sob., 2019-11-30 07:57

1 grudnia w Gdańsku „Odpalamy Święta”! Tego dnia wraz z uruchomieniem miejskiego oświetlenia na gdańskich ulicach, placach oraz skwerach rozbłysną świąteczne iluminacje. Kolorowymi lampkami udekorowaliśmy bożonarodzeniowe choinki, a także inne drzewa oraz latarnie i słupy trakcyjne. W niektórych miejscach Gdańska zimowe iluminacje pojawią się po raz pierwszy - twierdzą włodarze miasta.

Tradycyjnie świątecznie udekorowane choinki staną na Długim Targu przy Fontannie Neptuna, a także na Targu Węglowym i w Sobieszewie przy ul. Turystycznej. W tym roku po raz pierwszy dołączą do nich także choinki w Nowym Porcie przy pomniku ks. Mariana Góreckiego, na Biskupiej Górce oraz na Dolnym Mieście przy ul. Wróbla. Także po raz pierwszy ozdobiona choinka stanie na Oruni na skwerze przy ul. Gościnnej. 

Świąteczne iluminacje zyskają w Gdańsku nie tylko choinki. Świetlne sznury zawisną także na innych drzewach w naszym mieście. Tak jak w poprzednich latach ledowe lampki nadadzą bożonarodzeniowego charakteru drzewom na Targu Węglowym, Targu Drzewnym, na Placu Wybickiego, na Skwerze im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, Placu Świętopełka, a także na ulicy Mariackiej, ul. Opata Jacka Rybińskiego. W tym roku po raz pierwszy ozdobimy lampkami także drzewa w Parku Chirona w Osowej. Do dekoracji świetlnej drzew w Gdańsku wykorzystanych zostanie w sumie ponad 500 kompletów nitek ledowych.  

Bożonarodzeniowe dekoracje świetlne nie zawisną wyłącznie na drzewach. Od 1 grudnia świąteczne iluminacje świecić się będą także na latarniach na ulicy Opata Jacka Rybińskiego w Oliwie czy ul. Wajdeloty we Wrzeszczu. Z kolei na ul. Długiej i na Długim Targu na latarniach świecić się będą dekoracje trójwymiarowe, zaś obie strony ul. Długiej „połączone” zostaną iluminowanymi przewieszkami. Podobnie będzie również na ulicy Piwnej, która w ten sposób zostanie udekorowana po raz pierwszy. Bożonarodzeniowy charakter zyskają dzięki iluminacjom ponadto Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla, a także znajdujący się na Długim Targu Termometr Fahrenheita. 

Także elementy miejskiej infrastruktury prezentować się będą od 1 grudnia w swoim zimowym wydaniu. Iluminacje w kształcie gwiazd, choinkowych gałęzi czy płatków śniegu zostaną zamontowane i uruchomione na słupach oświetleniowo-trakcyjnych w głównych ciągach komunikacyjnych Gdańska. Pojawią się one wzdłuż Al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu (na odcinku od Teatru Miniatura do skrzyżowania z ul. Kościuszki) oraz w Oliwie (od ul. Derdowskiego do granicy Gdańska z Sopotem). Nie zabraknie ich również w centrum miasta, czyli na Podwalu Grodzkim, ul. Okopowej, Wałach Jagiellońskich i na Hucisku. 

W różnych punktach Gdańska natkniemy się także na inne, świątecznie iluminowane, obiekty. Staną one jako efekt współpracy między Miastem Gdańsk, Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni i Międzynarodowymi Targami Gdańskimi. Natrafimy na nie na Placu Kobzdeja, Zielonym Moście, a także na ul. Stągiewnej. 

Świątecznych iluminacji nie zabraknie także w Parku Oliwskim. Tam podświetlone zostaną roślinność oraz infrastruktura wzdłuż głównych alei Parku. Znajdą się tam m.in. dekoracje latarniowe, bramy ledowe, figury świetlne w kształcie żaglowców czy wykonany z ledów napis „Gdańsk”. 

Iluminacje zimowe na gdańskich ulicach oraz w parkach świecić się będą do 2 lutego. 

kom: Miasto Gdańsk