03:09
29 Wrzesień 2020
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

5 lat robotyki w Gminie Pruszcz Gdański

Zamieszczono dnia śr., 2019-11-27 13:57

Stany Zjednoczone, Chiny, Estonia, Węgry, Rumunia, Niemcy, Hiszpania, Słowacja – nasi uczniowie oraz ich roboty podbijają cały świat. Jednocześnie gmina Pruszcz Gdański staje się miejscem dorocznych międzynarodowych turniejów robotyki.

Spektakularne sukcesy uczniów gminy Pruszcz Gdański w dziedzinie robotyki to zasługa nauczycielki Tatiany Bartkowskiej.

 

Uczniowie złapali bakcyla

- Zanim w 2014 roku zaczęłam nauczać w szkole w Przejazdowie, wówczas jeszcze gimnazjum, pracowałam w gdańskiej „topolówce”, gdzie ucząc informatyki zainicjowałam zajęcia z robotyki i Ogólnopolski Konkurs Robotyczny TopboT, przygotowujący uczniów do wyjazdu na Światowy Konkurs Robotyki BotBall pod patronatem NASA w USA – opowiada Tatiana Bartkowska, która, po zmianie pracy, swoje doświadczenia postanowiła wykorzystać w gminie Pruszcz Gdański. – Dostałam „zielone światło” od pani wójt oraz szkoły, która zainwestowała w zestawy robotów i przystąpiłam do zajęć pozalekcyjnych z robotyki, a także do organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki BOTforYOU, mającego przygotować dzieci do zawodów oraz do wyjazdu na wspomniany konkurs w USA.

Jeszcze w tym samym roku szkolnym 2014/2015 uczniowie zaczęli wyjeżdżać na konkursy robotyki i odnosić pierwsze sukcesy ogólnopolskie, a niedługo potem już międzynarodowe (w ramce obok sukcesy z ostatnich dwóch lat).

Z inicjatywy pani Tatiany robotyka trafiła też do innych gminnych szkół.

 

Gmina kojarzona z robotami

Zainteresowanie robotyką doprowadziło do zorganizowała w 2017 r. I Międzynarodowego Konkursu Robotyki RoboRAVE Poland w Straszynie. Do naszej gminy przyjechało wówczas około 100 uczestników z kilku krajów. Rok później było już ich 200 (!).

Następna edycja RoboRAVE odbędzie się w marcu 2020 roku w Szkole Podstawowej w Łęgowie.

- Nasza profesjonalna organizacja konkursu odbiła się szerokim echem na całym świecie. Zaczęto nawet planować przeniesienie globalnego RoboRAVE do Polski – zdradza pani Tatiana, która działa także komercyjnie w ramach firmy BalticBot, założonej z Anna Cholewińską (również od początku zaangażowaną w robotykę na terenie gminy).

- Jesteśmy w Pruszczu Gdańskim przy ulicy Grunwaldzkiej 40c. Dla uczniów startujących w konkursach dodatkowe zajęcia, wynikające z przygotowań do zawodów, prowadzimy bezpłatnie, a za odpłatnością zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Proponujemy ciekawe i profesjonalnie prowadzone spotkania, w tym okolicznościowe, dla osób w różnym wieku. Pracujemy na różnych platformach i podzespołach robotów, uczymy też programowania w różnych językach – dodaje T. Bartkowska.

info/foto: Urząd Gminy Pruszcz Gdański