08:08
4 Sierpień 2020
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Obchody 101 rocznicy odzyskania Niepodległości w Cedrach Wielkich

Zamieszczono dnia wt., 2019-11-12 11:02

Rzadko zdarza się, aby jedno wydarzenie łączyło tak wielu Polaków w tak różnym wieku. Rocznicę – w tym roku 101. – odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano również w Cedrach Wielkich. Niepodległościowe uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele parafialnym w Cedrach Wielkich. Dalsza część obchodów odbyła się w Parku 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz w hali.

– Teraz możemy cieszyć się wolnością. Nie możemy jednak zapomnieć o osobach, które na przestrzeni tych wielu lat budowały naszą ojczyznę, czy też walczyli o nią w okresie II wojny światowej, kiedy znów chciano nam ją zabrać. Niektóre z tych osób jeszcze żyją i też warto o nich pamiętać i je wspominać. Pamiętajmy szczególnie tych, którzy po zakończeniu wojny sprowadzili się na tereny Żuław i budowali naszą małą ojczyznę. Pomnik, który stoi w tym parku, ma być symbolem odrodzonej Polski – mówił podczas uroczystości Janusz Goliński, Wójt Gminy Cedry Wielkie.

Mniej oficjalna część obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości odbyła się w nowej hali widowiskowo-sportowej. Tu odbyły się mecze piłkarskie pomiędzy młodymi adeptami futbolu z Cedrów Małych (UKS Korona) i Nowego Dworu Gdańskiego (UKS Żuławy). Grali także seniorzy. Uroczystości uświetnili również nasi uczniowie, którzy zaprezentowali krótki program artystyczny. Poza atrakcjami dla ducha było też coś dla ciała – rogale świętomarcińskie, które rozeszły się w mgnieniu oka.

 

info/foto: www.cedry-wielkie.pl