08:08
4 Sierpień 2020
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Wietnam wybrał Gdańsk na kształcenie swoich studentów

Zamieszczono dnia pon., 2019-11-11 12:32

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku podpisała nową umowę o współpracy międzynarodowej. Tym razem będą do Gdańska przyjeżdżać studenci z Wietnamu. 

Umowa pomiędzy Departamentem Sportu Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki w Wietnamie (Tổng Cục Thể Dục Thể Thao, Bộ Văn Hóa, Thể Thao Và Du Lịch Việt Nam) i Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku została podpisana przez dyrektora Departamentu Vương Bích Thắng oraz Rektora AWFiS w Gdańsku prof. Waldemara Moskę, reprezentowanego przez prof. Mariusza Lipowskiego. Jest to wyjątkowe wydarzenie, gdyż niezwykle rzadko dochodzi do podpisania przez Ministerstwo Wietnamu umowy międzynarodowej bezpośrednio z uczelnią. Oficjalna ceremonia odbyła się w siedzibie Departamentu Sportu Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki w Hanoi 31 października 2019 roku w Hanoi, zaś prace nad porozumieniem trwały od kwietnia 2019 roku. 

W spotkaniu uczestniczyli także W-ce Przewodnicząca Departamentu Sportu Lê Thị Hoàng Yến, Sekretarz Generalny Wietnamskiego Komitetu Olimpijskiego Ông Trần Văn Mạnh, a także Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Wietnamie Wojciech Gerwel, kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Maciej Duszyński oraz kpt ż.w. Trần Anh Quân z Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego.

- Podpisane porozumienie stwarza możliwości nie tylko wymiany akademickiej studentów i naukowców, prowadzenia wspólnych badań i projektów naukowych, organizacji konferencji - ale także współpracy na polu sportu wyczynowego. Ministerstwo zwróciło uwagę na Gdańską AWFiS w Gdańsku ze względu na potencjał w zakresie szkolenia sportowców i trenerów kadry olimpijskiej, a także doświadczenie na polu internacjonalizacji i zarządzania działalnością sportową - mówi rektor AWFIS w Gdańsku profesor Waldemar Moska. 

W 2019 roku "Perspektywy" uznały Akademię Wychowani Fizycznego i Sportu w Gdańsku za najlepszą uczelnię na kierunku wychowanie fizyczne w Polsce. 

Wietnam to ważny partner dla Polski. Z wizytą gospodarczą był tam Prezydent RP Andrzej Duda. Na zaproszenie szefa zespołu parlamentarnego Polska - Wietnam Grzegorza Napieralskiego do Polski przyjeżdżają delegacje rządowe i parlamentarne. W czasie jednej z wizyt wicepremier Jarosław Gowin mówił, że umiędzynarodowienie polskiego systemu szkolnictwa wyższego jest kluczowym warunkiem podniesienia jakości kształcenia. - Umiędzynarodowienie jest gwarancją zdobycia przez studentów kompetencji niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym zglobalizowanym świecie i stanowi szansę na zwiększenie rozpoznawalności osiągnięć polskiej nauki. Współpraca badawcza pomiędzy Polską i Wietnamem jest doskonałym przykładem takich działań – przekonywał w trakcie jednego ze spotkań wicepremier Jarosław Gowin.
 
komunikat/zdj. AWFiS w Gdańsku