22:07
2 lipiec 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gmina Kolbudy: Aplikacja BLISKO działa coraz lepiej

Zamieszczono dnia ndz., 2019-11-10 08:27

Wraz z rozwojem zakresu usługi zrasta liczba mieszkańców gminy Kolbudy korzystających z darmowej aplikacji BLISKO. Na nasze smartfony trafiają już nie tylko ostrzeżenia pogodowe, informacje o planowanych przerwach w dostawach wody czy wyłączeniach prądu. Przed kilkoma dniami do grona nadawców dołączył również Gminny Zakład Usług Komunalnych Kolbudy, który za pośrednictwem smartfonów przypomina nam o terminach wywozu poszczególnych frakcji odpadów, a nawet instruuje do jakiego pojemnika wrzucać poszczególne śmieci.

Użytkownicy darmowej aplikacji BLISKO otrzymywali do tej pory m.in. alerty pogodowe, ostrzeżenia nadawane przez  Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku czy informacje przesyłane przez operatora sieci energetycznej. Swoje komunikaty przekazywał tym kanałem również Urząd Gminy Kolbudy, informując o ważnych wydarzeniach dotyczących mieszkańców, a także spółka „Reknica”.

Przed kilkoma dniami usługa rozszerzona została o kolejne, bardzo przydatne  narzędzie. Spółka GZUK, za pomocą komunikatora BLISKO przypomina mieszkańcom o terminach wywozu odpadów w poszczególnych sołectwach. Wystarczy tylko przy logowaniu wskazać swoją miejscowość, ulicę i numer domu, a smartfon będzie przypominał o terminie najbliższego wywozu oraz frakcjach jakie tego dnia zostaną odebrane.

Narzędzie ma jeszcze jedną bardzo przydatną do właściwej segregacji odpadów funkcję. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę konkretny rodzaj odpadu a urządzenie wskaże nam, do którego pojemnika czy worka powinien trafić np. foliowy worek, mięso, kości, kartonik po mleku czy zużyta pielucha. W przypadku, gdy mamy do czynienia z odpadem, którego GZUK nie odbiera, otrzymamy informację o lokalizacji najbliższego punktu, w którym możemy zostawić dany rodzaj nieczystości, jak np. pozostałości po remoncie czy wymianie oleju silnikowego.

- To bardzo przydatne rozwiązanie – mówi pani Elżbieta z Bielkówka. – Nie trzeba już analizować dość skomplikowanego harmonogramu, aby dowiedzieć się o kolejnym terminie wywozu i kolorach worków jakie należy danego dnia wystawić. Możemy również sprawdzić, gdzie powinien trafić dany odpad. To duże udogodnienie. Smartfon nie rozwiąże na pewno problemu braku segregacji, ale to krok w dobrym kierunku.

Aplikacja jest prosta w instalacji oraz obsłudze. Aby się zarejestrować i dołączyć do grona odbiorców przydatnych informacji wystarczy wejść na stronę internetową kolbudy.pl, na której znajduje się link do aplikacji.

Aplikację znajdziemy oczywiście również za pośrednictwem wyszukiwarek platform dystrybucji cyfrowej w swoich telefonach. Wystarczy wpisać nazwę BLISKO.

info/foto: www.kolbudy.pl