12:06
7 czerwiec 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

W Gdańsku Głównym otwarto przejście łączące perony na dworcu

Zamieszczono dnia sob., 2019-10-19 09:34

Droga z dworca Gdańsk Główny do pociągów stała się znacznie krótsza. Zostało udostępnione przejście podziemne łączące perony z dworcem. Na peronie nr 1 pociągi zatrzymują się już przy obu krawędziach. Warta 62 mln zł inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększy dostępność stacji dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Podróżnym korzystającym ze stacji Gdańsk Główny w piątek, 18 października, udostępnione zostanie przejście podziemne łączące perony z budynkiem dworca kolejowego. Dzięki otwarciu przejścia znacznie skróciła się droga dojścia pasażerów z budynku dworca do pociągów. W obiekcie wymieniono posadzkę, wystrój ścian i sufitu oraz oświetlenie. Efektem jest poprawa estetyki i funkcjonalności przejścia. Taki sam zakres prac zostanie wykonany w przejściu podziemnym łączącym stację z miastem i dworcem autobusowym -  roboty zakończa się w styczniu 2020 r.

Podróżni i turyści w Gdańsku Głównym korzystają już z przebudowanych peronów nr 1 i 2.  Wyremontowano zabytkową wiatę, ustawiono też nowe ławki. Na obu peronach jest nowe, energooszczędne oświetlenie w formie stylizowanych na historyczne lamp. Zamontowano nowe gabloty informacyjne oraz czytelne oznakowanie, które gwarantuje podróżnym dobrą orientację na stacji. Zmodernizowane perony są wyższe, co ułatwia pasażerom wsiadanie do pociągów.

Udogodnieniem dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się będą nowe windy oraz ruchome schody prowadzące z przejść podziemnych na perony nr 1 i 2. Cztery pary schodów ruchomych oraz cztery windy zostaną udostępnione pasażerom w styczniu 2020 r.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość zadania o nazwie „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap II Gdańsk Główny” wynosi 62 mln zł brutto.

Info: PKP