12:04
19 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Listy z ZUS wysłane - przeczytaj, nie odkładaj na bok

Zamieszczono dnia sob., 2019-08-17 23:10

Na trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę 18,5 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Ostatnie z nich powinny dotrzeć do adresatów jeszcze w tę środę. Jeśli go dostałeś, przeczytaj koniecznie, bowiem są tam ważne informacje dotyczące Twojej przyszłości.

Wysyłka IOSKU wynika z ustawy i jest jedną z największych akcji wysyłkowych w naszym kraju. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kończy ją aż trzy tygodnie przed terminem co pokazuje doskonałe przygotowanie do jej przeprowadzenia. Standard instytucji zaufania publicznego budują także tego typu akcje informacyjno-edukacyjne.

Ostatnie listy trafiły na pocztę w ostatni piątek. Akcja wysyłki listów, zgodnie z planem, miała zakończyć się 31 sierpnia. Nieco ponad 2 mln osób odebrało IOSKU drogą elektroniczną, za pośrednictwem własnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. 

Ważne, żeby listy zostały przeczytane. Zawierają one bowiem istotne informacje o emerytalnej przyszłości. List może pomóc nam ocenić swoją sytuację i podjąć decyzje, które będą miały w przyszłości wpływ na wysokość naszego świadczenia. 

IOSKU to dokładny opis stanu konta emerytalnego na 31 grudnia 2018 r. Otrzymają ją osoby, na których konto trafiła przynajmniej jedna składka. Informacja zawiera sumę wszystkich zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS. 

W IOSKU wskazano także składki, które wpłynęły na konto w 2018 roku. Wyszczególniony jest miesiąc, kwota i kto je opłacił. Dzięki tej informacji można sprawdzić, czy odprowadzone są składki od wszystkich umów o pracę lub zlecenia. Jeżeli kwoty składek należnych i wpłaconych różnią się od siebie, to znaczy, że pracodawca nie wpłacił do ZUS tyle, ile powinien. Członkowie OFE dowiedzą się też ile ich składek trafiło do otwartego funduszu emerytalnego.

Osoby, które mają 35 lat i więcej, dzięki IOSKU poznają wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowały, a tylko bazowały na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby nadal pracowały i odprowadzały składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty przy tych samych założeniach, uwzględniają także składki z subkonta w ZUS.

mat: ZUS