15:07
15 lipiec 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Już po Palinocce Żuławskiej

Zamieszczono dnia wt., 2019-06-25 09:12

Już po raz trzeci na Przystani Żeglarskiej w Błotniku odbyła się impreza pn: „PALINOCKA ŻUŁAWSKA” zorganizowana przez Gminę Cedry Wielkie, ŻOKiS i Stowarzyszenie GKM CEDRUS. Wydarzenie miało miejsce 22 czerwca 2019 r. i zostało zrealizowane ze środków własnych Gminy oraz dzięki wsparciu sponsorów. W tradycji ludowej Noc Świętojańska jest świętem wody i ognia, słońca i księżyca i w takiej konwencji była przygotowana impreza stanowiąca wizytówkę podejmowanych przez Gminę działań w zakresie promocji kultury i sportu.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem wydarzenia, odbyły się wstępne eliminacje regat na łodziach klasy OPTYMIST, w których uczestniczyli młodzi żeglarze ze szkółki żeglarskiej w Błotniku, pod okiem trenera Pana Michała Woźniaka. Następnie dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowane zostały pierwsze animacje - KRÓL JULIAN SHOW.

Imprezę otworzyła idąca pomostem w kierunku sceny parada kolorowych postaci tj.: czarownic, rusałek i nimf wodnych, w które wcieliły się Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw z terenu Gminy Cedry Wielkie, a także mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Pan Janusz Goliński Wójt Gminy, Pan Ryszard Świlski Członek Zarządu Województwa Pomorskiego i Pani Justyna Słowińska Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie.

Już na początku wydarzenia odbyła się druga odsłona atrakcji dla dzieci - koncert STWORA GŁODOMORA. W tym czasie przeprowadzone zostały również zawody kajakowe „z przymrużeniem oka” dla przebranych reprezentantów sołectw. Pokaz mody stanowił kolejny element wydarzenia, a udział w nim wzięli dorośli przedstawiciele sołectw w ramach kolejnej konkurencji a także dzieci. Następnie uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć pokaz ratownictwa wodnego przy użyciu tratw pneumatycznych. Około godziny 19:00 ogłoszone zostały wyniki wszystkich konkurencji palinockowych, a laureaci zostali odznaczeni i nagrodzeni wyjątkowymi i cennymi upominkami, których fundatorem był Pan Janusz Goliński Wójt Gminy Cedry Wielkie. Rozstrzygnięty został również konkurs na najpiękniejszy wianek, który wraz z pozostałymi, wykonanymi również na miejscu podczas imprezy – zgodnie z tradycją Nocy Świętojańskiej oświetlone, zaraz po zmroku popłynął Martwą Wisłą.

Po ogłoszeniu wyników nadszedł czas na występy muzyczne. „Ucztę” dla uszu rozpoczął Tercet 4-MATION, wprowadzając wszystkich w muzyczny nastrój. Nie zabrakło oczywiście występu - wszystkim już znanego, lokalnego zespołu Midnight. Po licznych atrakcjach nadszedł czas na główną część wydarzenia - występ kabaretowy MARCINA DAŃCA, który jak można było przewidzieć, obfitował w żarty rozbawiając wszystkich do łez. Po kabaretowym występie dla publiczności grał i śpiewał do białego rana zespół OVERTON.

Wydarzenie obfitowało również w atrakcje dla dzieci - zabawy, konkursy, darmowe wesołe miasteczko i stoiska wystawiennicze Kół Gospodyń Wiejskich oraz partnerów Gminy Cedry Wielkie, na których nie zabrakło specjałów tradycyjnej kuchni.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, co potwierdziła frekwencja uczestników, natomiast dla organizatorów to dowód na konieczność kontynuacji cyklicznie imprezy na Przystani Żeglarskiej w Błotniku.

info/foto: www.cedrywielkie.pl