14:07
15 lipiec 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk: Gdzie stanie rydwan za 150 tysięcy złotych?

Zamieszczono dnia wt., 2019-06-25 08:54
Miasto Gdańsk wydało prawie 150 tysięcy złotych na zakup instalacji "Rydwan". Jest to dzieło artystki Joanny Rajkowskiej. Okazuje się, że rydwan został zakupiony przez Wydział Programów Rozwojowych miasta 20 września ubiegłego roku.
 
"Początki projektu Rydwan wiążą się ze snem artystki, która została zaproszona na śniadanie do Galerii Serpentine i zaspała.
 Obraz ze snu przedstawiał mały, dwukołowy pojazd ciągnięty przez konie, nieco zagubiony wśród wielkiej ilości samochodów na Edgware Road" - czytamy w opisie dzieła na stronie internetowej artystki."
Projekt polegał więc na zmaterializowaniu snu: budowie rydwanu, wynalezieniu dzisiejszej jego formuły bez konkretnego historycznego wzorca; rydwanu oddanego następnie w użytkowanie ludziom w dzielnicy zlokalizowanej w pobliżu Edgware Road w Londynie. 
Rydwan został wyrzeźbiony z litego drewna przez partnera artystki i nią samą, a następnie pomalowany na złoty kolor, z czerwono-pomarańczowymi i turkusowymi elementami tak, aby mógł wtopić się w londyńskią ulicę.
 Na rydwanie znajduje się dwa napisy w języku arabskim oraz napisy stworzone przez mieszkańców Londynu" - napisano na stronie Rajkowskiej.
 
Do tej pory nie wiadomo, gdzie w przestrzeni miejskiej Gdańska ma zostać umieszczona rzeźba. 
info/foto: rajkowska.com