08:07
10 lipiec 2020
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Powiat starogardzki: Bezpłatne badania w Parku Zdrowia

Zamieszczono dnia pon., 2019-06-17 10:09
29 czerwca na placu przed Starostwem Powiatowym w Starogardzie Gd. w specjalnie zaprojektowanym namiocie odbywać się będą bezpłatne badania kardiologiczne, endokrynologiczne, pulmonologiczne i okulistyczne. To obecnie jedyna, prowadzana na taką skalę akcja bezpłatnych badań dla pacjentów. Akcja organizowana jest już po raz piąty przez Polpharmę oraz Kociewskie Centrum Zdrowia.
 
Akcja rozpocznie się o godz. 8 i potrwa do 16. Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i okolic w ramach Strefy na Zdrowie Polpharmy będą mogli wykonać bezpłatne badania: kardiologiczne, czyli badanie cholesterolu, glukozy, badanie wieku serca oraz konsultacje kardiologiczne, badania endokrynologiczne, czyli badanie TSH, konsultacje endokrynologiczne, badania pulmonologiczne, czyli badanie spirometryczne, konsultacje pulmonologa oraz badania okulistyczne, czyli badania przesiewowe w kierunku jaskry: pomiar ciśnienia w gałce ocznej i badanie dna oka, konsultacje okulistyczne.
 
- Ideą akcji Strefa na Zdrowie Polpharmy jest ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich i edukacji zdrowotnej pacjentom powyżej 40 roku życia. Jest to także odpowiedź na długi czas oczekiwania w Polsce na wizytę u specjalisty, czym podyktowany jest wybór oferowanych przez nas badań i konsultacji – mówi Marta Gawrylik, koordynator akcji z ramienia Polpharmy.
Jeśli chodzi o dostęp do lekarzy specjalistów – średnio w Polsce na wizytę czeka się 4 miesiące. Jednak na wizytę u endokrynologa oczekuje się średnio aż 24 miesiące. Wg danych Barometru Fundacji WHC to specjalizacja, do której najtrudniej dostać się polskiemu pacjentowi. Jeśli chodzi o dostęp do świadczeń zdrowotnych (leczenie, zabiegi i inne) – tu
także najdłużej pacjenci czekają w dziedzinie endokrynologii – średnio aż 11,6 miesiąca. W przypadku kardiologii jest to 2,2 miesiąca, a okulistyki – prawie 4 miesiące. W samym Starogardzie Gdańskim wg danych Informatora o Terminach Leczenia na wizytę w poradni okulistycznej czeka się nawet pół roku.
- Kolejny raz mieszkańcy mają okazję do przebadania się na okoliczność tych chorób, które według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia są głównymi przyczynami śmierci – zauważa Robert Wierzba, naczelny lekarz Kociewskiego Centrum Zdrowia. – Czujemy się odpowiedzialni za mieszkańców, za naszych pacjentów i dlatego co roku oferujemy dzień
profilaktyki. 
 
Przez jeden dzień w specjalnie zaprojektowanym namiocie z poczekalnią, komfortowymi i zapewniającymi intymność gabinetami specjaliści sprawdzą stan zdrowia oraz podpowiedzą jak o nie dbać. Każdy pacjent oprócz badania otrzyma fachową poradę lekarza specjalisty oraz ewentualne wskazania do dalszego leczenia. Osoby zainteresowane będą mogły także wysłuchać prowadzonych przez lekarzy pogadanek na temat zawału serca, cukrzycy i stanu przedcukrzycowego, POChP oraz jaskry. Aby skorzystać z badań i porady specjalisty nie jest wymagane skierowanie.
Dla odwiedzających zostały również przygotowane zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, a dla najmłodszych gry, zabawy i konkursy.
info/foto: mat.prasowy