00:06
2 czerwiec 2020
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Skarszewy: Młodzież na wymianie w Mechernich

Zamieszczono dnia śr., 2019-06-12 11:29

W dniach 03-08 czerwca 21 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Skarszewy z opiekunami, brało udział w wymianie młodzieży Skarszewy-Mechernich 2019, organizowanej pod hasłem „Europa naszą wspólną ojczyzną.” Ze strony polskiej organizatorem przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Skarszewach, zaś ze strony zaprzyjaźnionej gminy stowarzyszenie Freundeskreis Skarszewy-Mechernich. Zadania koordynował ZSP w Skarszewach. GOKiBP uzyskała na ten cel dofinansowanie z organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Polska młodzież mieszkała w rodzinach niemieckich. Program wymiany był bardzo urozmaicony. W ramach wymiany uczniowie z Polski poznali miejscowe szkoły, miasto Mechernich z nieczynną kopalnią ołowiu oraz historyczną część miasta Kommern. Ważnym punktem programu było również zwiedzanie Kolonii ze słynną katedrą. Podczas pobytu w Niemczech młodzież bawiła się w parku rozrywki Phantasialand oraz w parku linowym. W ostatnim dniu uczestników wymiany przyjął burmistrz Mechernich pan dr Hans-Peter Schick. Na pożegnanie gospodarze przygotowali dla młodzieży i rodziców spotkanie przy grillu oraz dyskotekę. Rozstanie nie obyło się bez łez.

To był wspaniały tydzień dla skarszewskiej młodzieży. Przeżycia ze wspólnie spędzonych dni pozostaną na długo w jej pamięci. 

info/foto: www.skarszewy.pl