23:06
1 czerwiec 2020
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pruszczańskie obchody 30 rocznicy Wyborów 4 czerwca

Zamieszczono dnia wt., 2019-05-21 15:39

NSZZ Solidarność narodziła się w Pruszczu Gdańskim ? Już 3 czerwca, o godzinie 17.30, w kinie Centrum Kultury i Sportu odbędzie się premierowy pokaz ostatniego wywiadu, jakiego udzielił przed śmiercią twórca prof. Karol Modzelewski, twórca tekstu uchwały o powołaniu w 1980 roku związku NSZZ Solidarność. W wywiadzie, udzielonym z myślą o Mieszkańcach Pruszcza Gdańskiego, opowiada o genezie nazwy „Solidarność”. W 30 – lecie pierwszych po II Wojnie Światowej, wolnych wyborów, Profesor wyjaśnia także fenomen 4 czerwca 1989 roku. Wywiad ma jeszcze jednego bohatera. To pruszczanin, cukrownik, Krzysztof Mikołajczyk, człowiek od którego rozpoczął się pruszczański wątek nazwy związku.

(Wstęp na film bezpłatny, na zaproszenia które można uzyskać w Biurze Rady Miasta.)

Po filmie, o godzinie 19 w sali kinowej Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim odbędzie się koncert „Wybieram Wolność”, z repertuaru min. Jacka Kaczmarskiego. Bilety, w cenie 10 złotych, można nabyć w kasie kina, lub na www.pruszcz-kino.pl.

4 czerwca, godzinie 16.30 powtórzymy w kinie wywiad z prof. Modzelewskim.

6 czerwca Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel, zaprasza do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, na spotkanie z jednym z najbardziej znanych pomorskich liderów opozycji demokratycznej, twórcą Ruchu Młodej Polski, prof. Aleksandrem Hallem. Spotkanie, podczas którego porozmawiamy min. o bliskim sercu Pruszczan gen. De Gaulle-u, rozpocznie się o godzinie 18.00.

Wspólne odśpiewanie hymnu, wystawa fotografii, konkursy dla młodzieży i seniorów, wykład historyczny podczas uroczystej sesji – tak gmina Pruszcz Gdański będzie celebrowała 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r.

W dniach 2 i 3 czerwca przy Ośrodku Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Cieplewie będzie dostępna dla mieszkańców wystawa fotograficzna pt. „Solidarnie ku wolności”, udostępniona gminie przez Europejskie Centrum Solidarności. 2 czerwca podczas festynu „Wszystkie dzieci nasze są”, a 3 czerwca podczas Dnia Seniora.
- Ekspozycja przedstawia najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski – opowiada Grażyna Goszczyńska, kierownik Mediateki w Straszynie, która sprawuje pieczę nad wystawą. - Klasyczne, w większości czarno-białe fotografie oraz plakaty stanowią artystyczny zapis drogi przemian, od Solidarności do demokratycznych wyborów w czerwcu 1989 roku.
Prezentacja zdjęć będzie wystawą ruchomą i z pewnością zawita do gminnych szkół.
Dodatkowo, w dniu 2 czerwca, podczas wspomnianego festynu w Cieplewie, odbędą się warsztaty plastyczne z malowania toreb płóciennych z motywem patriotycznym.

W dniach 3 i 4 czerwca zostanie przeprowadzony quiz historyczny pt. „30 lat minęło”. 3 czerwca, podczas Dnia Seniora, na pytania pracowników biblioteki odpowiedzą właśnie seniorzy, a 4 czerwca, we współpracy ze Szkołą Podstawową w Straszynie, z najnowszej historii zostaną przepytani uczniowie. Dla najlepszych czekają dyplomy i nagrody.

W dniu 4 czerwca zostanie też publicznie ogłoszony inny konkurs dla młodzieży szkolnej, o charakterze otwartym i ze znacznie bardziej wartościowymi nagrodami do zdobycia. - Konkurs pt. „Mój`89” na wspomnienia i pamiątki pochodzące z 1989 roku zostanie rozstrzygnięty około 11 listopada – wyjaśnia G. Goszczyńska.

4 czerwca w południe wójt Magdalena Kołodziejczak zaprasza mieszkańców gminy do wspólnego odśpiewania hymnu Polski – można będzie przyłączyć się albo do uczniów wykonujących hymn na dziedzińcach szkół lub do urzędników, którzy w południe wyjdą przed siedzibę gminy.

5 czerwca odbędzie się uroczysta sesja Rady Gminy Pruszcz Gdański. Obrady, które są zawsze otwarte dla mieszkańców, tym razem zaplanowano na godzinę 15. Miejsce też jest wyjątkowe – amfiteatr w parku w Wojanowie. Podczas sesji odbędzie się wykład historyka Adama Cherki z Europejskiego Centrum Solidarności, który jest specjalistą w dziedzinie wydarzeń społeczno-politycznych 1989 roku.

(red)

foto: CKiS