20:07
12 lipiec 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk: Smutna wiadomość z oliwskiego ZOO. Zmarła brunatna niedźwiedzica Cytra.

Zamieszczono dnia wt., 2019-05-21 13:28
Dobiegło końca długoletnie życie brunatnej niedźwiedzicy Cytry, która była jednym z najstarszych zwierząt gdańskiego ZOO.

           

Niedźwiedzica od dłuższego czasu zmagała się ze starością. Cierpiała na postępujące zwyrodnienie stawów, miała również duży problem ze wzrokiem i słuchem, dolegliwościami typowymi dla sędziwego wieku. Zastosowane leczenie farmakologiczne nie przynosiło długotrwałego efektu. Kilka miesięcy temu weterynarze zastosowali u Cytry innowacyjną metodę leczenia: w stawy wstrzyknięto bogatopłytkowe osocze pozyskane z jej własnej krwi. Zabieg przyniósł natychmiastową ulgę podopiecznej w mgnieniu oka stawiając ją na nogi! Wrócił jej apetyt, chęć uczestniczenia w treningach medycznych oraz radość ze spacerowania po wybiegu. Niestety, starości nie dało się trwale zatrzymać. Jej stan pogarszał się i kilka dni temu życie Cytry dobiegło końca. Żyła 43 lata, ponad dekadę dłużej niż niedźwiedzie brunatne żyjące na wolności.

 

Niedźwiedzica trafiła do gdańskiego ZOO na początku lat dziewięćdziesiątych z bazy cyrkowej w Julinku koło Warszawy. Uwielbiała owoce i warzywa oraz codzienne treningi, podczas których badany był stan jej zdrowia. Przez długie lata była ulubienicą gości gdańskiego ZOO.

info/foto: ZOO w Oliwie