09:03
19 marzec 2024
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Dziś Dzień Pac-Mana

Zamieszczono dnia wt., 2019-05-21 12:49

Tego gościa znają wszyscy, nawet ci, którzy gry komputerowe uważają za wcielenie zła. Pac- Man, czyli wiecznie głodna żółta kulka ma dziś swoje święto. 
 
Grę Pac- Man wydała japońska firma Namco 22 maja 1980 roku. Najpierw na klasyczne automaty do gier, z czasem skonwertowano ją na wszystkie liczące się platformy, m. in. : Atari 2600, Commodore 64, Sega Game Gear, NES, SNES, Gameboy czy PC. Pac-Man odniósł wielki sukces komercyjny na całym świecie. Dzięki niemu sprzedawały się automaty do gry, został bohaterem seriali animowanych czy filmu „Pixels", gdzie wraz z innymi legendarnymi bohaterami gier zamierza zamienić ziemię w piksele. Ma też na swoim koncie udział w teledysku popularnej grupy Bloodhound Gang. 
 
Wiecznie głodna kulka 
Ojcem Pac-Mana jest Toru Iwatani. Japończyk musiał nieźle kombinować z nazwą swojego bohatera. Najpierw był to Pakku-Man, co odnosiło się do japońskiej frazy „Paku-Paku Taberu”, oznaczającej w wolnym tłumaczeniu „jedzenie kłapiąc ustami”. Toru przemianował je potem na Puck Man, ale ze względu na podobieństwo do anglojęzycznego wulgaryzmu fuck, w końcu zdecydował się na Pac-Man. Natomiast jeśli chodzi o wygląd, to Japończyk zainspirował się ...pizzą. 
 
Zasady gry są nieskomplikowane, a przez to rozgrywka bardzo wciąga. Gracz steruje tytułowym Pac- Manem, który porusza się po labiryncie pełnym białych kulek. Warunkiem przejścia do następnego poziomu jest zjedzenie ich wszystkich. Przeszkadzają w tym duszki (różowy Pinky, błękitny Inky, czerwony Blinky i pomarańczowy Clyde) – jeśli im nie uciekniemy, tracimy życie. Szansą dla Pac-Mana są jednak specjalne kulki, które po zjedzeniu zapewniają przez pewien czas większą siłę. Wtedy to duchy muszą uciekać przed kulkożercą. 
 
Na rozgrywkę składa się 255 właściwych poziomów, plus poziom z błędem o numerze 256. Błąd w podprogramie odpowiedzialnym za pokazywanie na ekranie owoców powodował niewłaściwe wyświetlanie i uniemożliwiał kontynuowanie zabawy. 
 
Rekord świata w grę w Pac-Mana ustalił 3 lipca 1999 roku Billy Mitchell - w 6 godzin osiągnął maksymalną możliwą liczbę punktów (3 333 360), zjadł wszystkie kulki, duszki, owoce i nie stracił przy tym ani jednego życia. Tego rekordu już nikt nie pobije. 
 
Fenomen gry Namco widać po tym, że mimo upływu lat, nadal cieszy się ona popularnością. A przecież dzisiejsze produkcje z filmową grafiką, w które zaangażowane są całe zespoły deweloperskie prezentują się znacznie lepiej. Pac-Man ma jednak ponadczasowy gameplay, dzięki czemu pamięć o nim jest wiecznie żywa. Ludzie do dziś zagrywają się w tą grę, i to nie tylko w wersji elektronicznej, ale i planszowej czy na prawdziwej rzeczywistej arenie. 
 
Kiedy jest święto Pac-Mana? 
W przypadku żółtego kulkożercy można wymienić dwa związane z nim święta. Pierwsze odnosi się do premiery gry, która miała miejsce 22 maja 1980 roku. Można więc przyjąć, że 22 maj to urodziny Pac-Mana. Drugie święto obchodzone jest 3 kwietnia, a jego nazwa to National Pac-Man Day. Zostało ono ogłoszone przez Atari w 1982 roku, aby zwiastować premierę gry na Atari 2600. Pierwsze wzmianki zaczęły pojawiać się wcześniej w mediach, w tym w New York Timesie. Gdy nadszedł ten dzień, na ulicach można było spotkać samego Pac-Mana i wziąć od niego autograf. 
Co ciekawe, gra na Atari 2600 nie była zgodna z oryginałem, pojawiły się różne niedociągnięcia. Jednak w czasach, kiedy nie było mediów społecznościowych, wiele osób zwyczajnie tego nie wiedziało, stąd gra sprzedała się całkiem dobrze. 
 
Również Polacy świętują Dzień Pac-Mana – najmłodsi przygotowują w szkołach prace plastyczne, starsi walczą w turniejach, w których nagrodami są np. ... zniżki na piwo. Jedna z takich imprez odbyła się w 2015 roku w Muzeum Animacji Se-ma-for w Łodzi . Nagrodami w turnieju Pac-Mana obok wspomnianych zniżek na złocisty napój w Pubie Biblioteka były mi. in. bilety do Muzeum i muzealne gadżety. 
 
Warto wspomnieć o specjalnym żarcie primaaprilisowym, który przygotowało Google. 1 kwietnia na stronie Google maps można było zagrać w Pac-Mana. Po wciśnięciu odpowiedniej opcji mogliśmy więc poruszać się żółtą kulką po naszym rodzinnym mieście.

info/kalbi

foto/pixabay