06:06
1 czerwiec 2020
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Słupsk: Noc Muzeów 2019 w Muzeum Pomorza Środkowego

Zamieszczono dnia czw., 2019-05-16 14:18

W tym roku muzealnictwo w Słupsku obchodzi swoje 95-lecie. Z tej okazji będzie można nie tylko zwiedzić stałe wystawy i najnowsze wystawy czasowe („Glina niejedno ma imię. Porcelana i ceramika artystyczna XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”, „Numizmatyka Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Monety obiegowe, kolekcjonerskie oraz próbne” i „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii W hołdzie Borysowi Malkinowi”), o których będą opowiadali kuratorzy, ale także poznać historię samego Muzeum, jego dawnych pracowników i przyjaciół.
Słupscy muzealnicy zaprezentują też słupszczanom swoje prywatne pasje: własnoręcznie namalowane obrazy, zbiory polskiego szkła użytkowego i starych fotosów filmowych, zachęcą do dołączenia do harcerstwa i grup rekonstrukcyjnych. Pojawią się także jak zwykle przyjaciele Muzeum.

ATRAKCJE NADCHODZĄCEJ NOCY MUZEÓW:

Zamek Książąt Pomorskich
PARTER
Wystawa Skarby Książąt Pomorskich
W przestrzeni ekspozycji zaprezentowane zostaną zdjęcia z dawnych muzealnych wystaw, więc będzie można porównać dzisiejsze muzealne wnętrza i rozwiązania ekspozycyjne z dawnymi. Może ktoś ze zwiedzających odnajdzie się na fotografii?

Sień zamkowa
Znany słupski bursztynnik i właściciel Galerii Bursztynowej, Pan Narcyz Kalski, pokaże wnętrze bursztynu pod mikroskopem, a Liceum Plastyczne przy Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku zaprezentuje swoją działalność i przeprowadzi warsztaty nie tylko dla najmłodszych.

Sklepik muzealny
Wiele muzealnych wydawnictw za skandalicznie niskie ceny.

I PIĘTRO
Pracownia konserwatorska zaprezentuje fragment swojej codziennej pracy ilustrując to m.in. prezentacją dwóch zabytkowych obiektów: olejnego obrazu na sklejce „Kwiaty i owoce”, autorstwa Jerzego Fedkowicza – na jego przykładzie omówione zostaną procesy konserwatorskie oraz przedstawione zostaną zagadnienia związane z problematyką konserwacji współczesnych podobrazi – a także rzeźby św. Marka nieznanego autora – rzeźba prezentowana będzie w komorze wilgotnościowej i omawiane będą kwestie warunków klimatycznych oraz ich wpływ na obiekty zabytkowe, a także problematyka stratygrafii warstw chronologicznych dzieł o złożonej historii. Pokazane zostaną także witraże heraldyczne z kościoła w Duninowie. Podczas prezentacji zostanie omówiony sposób konserwacji i restauracji. Omówiona zostanie także technika wykonywania witraży z przedstawieniem wybranych narzędzi witrażowych potrzebnych do techniki witrażowej klasycznej oraz techniki Tiffany’ego. Przedstawione zostaną również etapy renowacji i zabezpieczania obiektów metalowych wraz z prezentacją obiektów już po pracach konserwatorskich. 
Zapraszamy także na prelekcje i opowieści: "Broń europejska i japońska" - prelekcja z elementami pokazu na temat broni palnej niemieckiej i bałkańskiej oraz białej niemieckiej i włoskiej. Ponadto będzie przedstawiona japońska broń palna tanegashima, a także biała: jo, bokken i tanto. Nieopodal usłyszeć będzie można słów kilka na temat zbiorów i ksiąg inwentarzowych Heimatmuseum w przedwojennym Słupsku, a nawet zajrzeć do niektórych z nich.

Na pierwszym piętrze zobaczyć będzie można fragment imponujących zbiorów Prezesa Słupskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Pana Jana Radkowskiego – tym razem będą to medale wydawane przez różne polskie muzea.

W pobliżu zaprezentowane zostaną wybrane muzealne nabytki z ostatnich lat. Wiele z obiektów przekazanych ostatnio przez słupszczan do Muzeum trafi już wkrótce na nowe wystawy stałe w Białym Spichlerzu.

II PIĘTRO
SALA RYCERSKA
W Sali Rycerskiej muzealnicy zaprezentują (niektóre) swoje pasje: będzie można poczuć się jak rycerz i zmierzyć przygotowany przez konstruktorów strój i elementy uzbrojenia, posłuchać Beatlesów, przypomnieć sobie gwiazdy dawnego kina i wreszcie docenić piękne polskie szkło z czasów PRL. Jedna z muzealniczek pokaże namalowane prze siebie obrazy. I oczywiście nie może zabraknąć kotów – wszyscy kochamy koty!

SALE WYSTAW CZASOWYCH
Kuratorzy wystaw „Glina niejedno ma imię. Porcelana i ceramika artystyczna XIX i XX wieku
ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”, „Numizmatyka Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Monety obiegowe, kolekcjonerskie oraz próbne” będą opowiadać o nowych wystawach.

PRZY DAWNEJ SALI WITKACEGO
Dla tych, którzy już nie mogą doczekać się otwarcia Białego Spichlerza – pokażemy projekty aranżacji wnętrz i opowiemy o tym co już niedługo będzie tam można zobaczyć!

KRĘTA KLATKA
Prelekcja i prezentacja prac pt. "Rzeźba ceramiczna i plenerowa Łucji Włodek-Jabłońskiej" poświęcona środkowopomorskiej organizatorce plenerów, artystce znanej z kilku słupskich rzeźb pomnikowych: m.in. "Macierzyństwa", podwórek i z placu zabaw na Zatorzu.

WIEŻA ZAMKOWA
Przy ładnej pogodzie, będzie można podziwiać widoki i nocną panoramę Słupska.

MŁYN ZAMKOWY
GÓRNA SALA
Prezentacja filmu związanego z wystawą ”Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii.
W hołdzie Borysowi Malkinowi” – pod tytułem „Xupera. Świat Borysa Malkina” w reżyserii Filipa Rudnickiego, Polska, Kraków 2009, reżyseria: Filip Rudnicki, produkcja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

DZIEDZINIEC ZAMKOWY
Gra terenowa "Uwolnić ducha". Czy znajdą się odważni śmiałkowie, którzy uwolnią ducha księżniczki Katarzyny Urszuli? Aby uratować jej duszę, należy odnaleźć okrutną Sydonię. Tylko ona zna zaklęcie... Gra rozpoczyna się o godz. 18.30.

Oprócz tego słupscy harcerze poprowadzą gry, zabawy oraz zaprezentują techniki harcerskie. Będzie też można zagrać w olbrzymią grę planszową przygotowaną przez słupskich muzealników, poświęconą osadnikom przybywającym do naszego miasta po 1945, w nawiązaniu do wystawy „Słupsk miasto i ludzie”, która wkrótce zostanie otwarta w Białym Spichlerzu.

MAŁA ELEKTROWNIA WODNA
Będzie można zajrzeć do środka i poczytać o ostatnim remoncie i modernizacji – co zostało zrobione i dlaczego, a także czy ryby są ważniejsze od prądu.

info/foto: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku