08:06
1 czerwiec 2020
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pobili się o militaria w Sopockim Domu Aukcyjnym

Zamieszczono dnia czw., 2019-04-18 12:49

Jak informowaliśmy w mijającym tygodniu w Sopockim Domu Aukcyjnym w sobotę odbyła się aukcja militariów oraz pamiątek patriotycznych - wielu o znacznej wartości historycznej a także broni białej, czarnoprochowej, odznaczeń, dokumentów i wielu na prawdę ciekawych przedmiotów.

Wyniki aukcji są niejawne - każdy licytujący jest bowiem anonimowy - jednak redakcji Północnej.TV i Strefyhistorii.pl, udało się co nieco dowiedzieć. W materiale filmowym na www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl, zapowiadającym aukcję wskazaliśmy na kilka bardzo szczególnych przedmiotów.

Spośród obrazów o tematyce batalistycznej najwyższą cenę osiągnął obraz Wojciecha Kossaka - Szwoleżerowie pod Wagram, 1893 r. (360 000 złotych). Z pamiątek patriotycznych najlepiej sprzedał się pas kontuszowy (50 000 złotych). Spore zainteresowanie wzbudziła broń biała – za najdroższe szable trzeba było zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych, a w przypadku szabli polskiej oficera broni jezdnych z 4 ćw. XVIII wieku, tzw. szabli “konstytucyjnej” było to nawet ponad 20 tysięcy złotych. Wśród broni czarnoprochowej najwyższą cene osiągnął pistolet skałkowy oficera marynarki, pochodzący z Francji z 1 połowy XVIII wieku – 6 000 złotych. Niezłe ceny osiągnęły również wystawione na aukcji oryginalne kurtki od mundurów – tu najwyżej wylicytowano kurtkę paradną oficera kawalerii Cesarstwa Austro-Węgier – 3 400 złotych. Kolekcjonerzy podzielili też między siebie odznaczenia i patriotyczne pamiątki. Nabywcę znalazł także tzw. tajemniczy karton, którego zawatość znają jedynie pracownicy Sopockiego Domu Aukcyjnnego i jego nowy właściciel.

 

Aukcje organizowane przez SDA cieszą się ogromną popularnością również wśród rodzimych i zagranicznych kolekcjonerów oraz muzeów.

info/foto:SDA