13:08
24 Sierpień 2019
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Co z pierwszym polskim samochodem elektrycznym?

Zamieszczono dnia pon., 2019-04-15 10:24

Choć rządowe plany dotyczące elektromobilności zakładają, że już na przełomie 2022 i 2023 r. Polska będzie produkować ok. 100 tys. elektrycznych samochodów rocznie, to jednak wciąż plany te są dość mgliste. Niewykluczone, że jednak pierwszym polskim samochodem elektrycznym zostanie Vosco S160EV, którego już jeżdżąca wersja prototypu zaprezentowana została w Fabryce Samochodów Osobowych Syrena w Kutnie.

Prototyp elektrycznego modelu Vosco S106EV bazuje na wcześniej zaprezentowanym wariancie spalinowym S106. Z danych, które zdradził producent modelu, wiemy jedynie, że prototyp ten został wyposażony w baterię o pojemności 31,5 kWh, co przekłada się na ok. 210 km realnego zasięgu na jednym ładowaniu.

Samochód obecnie jest w fazie testów drogowych, a w fabryce rozpoczęła się budowa kolejnych 5 pojazdów elektrycznych S106EV. Projekt ten realizowany jest w ramach dofinansowania z funduszy europejskich programu INNOMOTO.

Dodajmy jeszcze, że plany rozwojowe firmy są ambitne. Fabryka Samochodów Osobowych Syrena w Kutnie zamierza wprowadzić na rynek samochód osobowy zarówno z napędem spalinowym, jak i elektrycznym, ale prowadzone są też już prace nad pojazdami użytkowymi.

Oficjalnej premiery ostatecznej wersji nowego modelu auta elektrycznego z Kutna powinniśmy spodziewać się w przyszłym roku.

Warto wspomnieć, że firma w minionym roku otrzymała homologację dla pojazdu spalinowego Vosco S106, a obecnie w Kutnie trwa budowa serii przedprodukcyjnej tego modelu. Dodajmy, że ostatnim polskim samochodem, który uzyskał homologację był FSO Polonez.

materiał: autocentrum.pl