18:08
20 Sierpień 2019
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Jak działa zawieszenie hydropneumatyczne ?

Zamieszczono dnia wt., 2019-04-02 09:25

To typ zawieszenia, który jest stosowany w samochodach klasy średniej i wyższej, głównie spod znaku Citroena oraz w pojazdach licencjonowanych przez Rolls-Royce'a. Najbardziej charakterystyczną cechą zawieszenia hydropneumatycznego, jest brak amortyzatorów, ponieważ w jego przypadku rolę elementu resorującego (sprężystego) pełni sprężony gaz, którym jest azot. Dzięki takiemu układowi zawieszenia zapewniony jest stały prześwit auta, bez względu na jego obciążenie, co z kolei przekłada się na bardziej stabilne zachowanie się pojazdu na drodze.

Od kiedy jest stosowane zawieszenie hydropneumatyczne?

Zawieszenie hydropneumatyczne nie jest niczym nowym, ponieważ stosowane jest już od ponad 60. lat. Pierwszym modelem z takim zawieszeniem był Citroen BL15 Six H z 1954 roku, bardziej rozpoznawalny jest natomiast młodszy od niego o rok model DS 19.

 

Zawieszenie hydropneumatyczne − co się najczęściej psuje?

Najczęściej spotykaną usterką jest sztywność zawieszenia, czyli brak resorowania. Przyczynę może stanowić m.in. duże zużycie uszczelnień w cylindrach elementów resorujących lub nieszczelność wewnętrzna korektorów (regulatorów) prześwitu. Bardzo często dochodzi również do uszkodzenia tzw. przepony elementu sprężystego, nazywanej również przeponowym akumulatorem ciśnienia. Eksploatacja pojazdu z uszkodzonym akumulatorem ciśnienia skutkuje zazwyczaj przedwczesnym zużyciem pompy ze względu na jej wymuszoną pracę pod obciążeniem. Uszkodzeniom ulegają również mechaniczne elementy zawieszenia, w tym szczególnie łożyska, tuleje metalowo-gumowe i przeguby.

 

Jak kontrolować?

Największy problem w diagnostyce przepony elementu sprężystego stanowi fakt, iż odkształcenie tej ostatniej nie jest widoczne. Stan faktyczny można określić wyłącznie na podstawie wskazań specjalistycznych przyrządów diagnostycznych. Za ich pomocą określa się aktualną wartość ciśnienia azotu. Dysponując tymi danymi można określić czy akumulator ciśnienia może być poddany regeneracji czy należy wymienić go na nowy.

 

 

Przyczynę nieprawidłowego funkcjonowania przepony elementu sprężystego, mogą również stanowić uszkodzenia przewodów metalowych lub elastycznych. W przypadku tych pierwszych należy przede wszystkim sprawdzić ich dokręcenie, w drugich poprzez sprawdzenie opasek zaciskowych. Poza sprawdzeniem przewodów należy dokonać oceny stanu technicznego osłon przeciwpyłowych wraz z opaskami zaciskowymi. Uszkodzenia osłon mogą również prowadzić do przecieków. Wycieki płynu na zewnątrz dają się zauważyć ze względu na jaskrawy zielony kolor (w przypadku zastosowania w układzie hydraulicznym oleju mineralnego).

red. / mat. prasowy