16:03
29 marzec 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Błękitny Patrol WWF w gdańskim ZOO!

Zamieszczono dnia sob., 2018-08-18 20:32

Jeśli kochasz zwierzęta morskie, kochasz Bałtyk i chcesz się dowiedzieć jak chronić faunę i florę naszego morza… Koniecznie odwiedź w tę niedzielę Gdański Ogród Zoologiczny! W godzinach 11.00- 17.00 wolontariusze WWF* będą opowiadać o ssakach morskich, szczególnie o morświnie i fokach zamieszkujących Bałtyk.

Stoisko edukacyjne WWF zlokalizowane będzie na Placu Saren (tuż obok dużego wybiegu jeleni). W trakcie akcji grupa wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF wykorzystując tablice edukacyjne będzie opowiadać o ssakach morskich, szczególnie o ich ochronie i zagrażającym im zjawiskom.

- Każda okazja spotkania i informowania jak pomagać, a nie szkodzić naturze jest dla nas cenna  – mówi Rafał Jankowski, koordynator Błękitnego Patrolu WWF. – Zapraszamy do spędzenia tych kilku godzin w ZOO by w pełni świadomie korzystać z tego co proponuje nam przyroda – dodaje Jankowski.

Wydarzenie organizowane jest cyklicznie w ramach projektu „Ssaki morskie”, finansowanego ze środków programu Horizon2020. Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy na temat ssaków morskich, ich siedlisk i zagrożeń głównie wśród młodzieży oraz jednoczesne zachęcanie ich do studiowania na kierunkach przyrodniczych.

- W naszym ogrodzie od lat, z powodzeniem prowadzimy hodowlę fok szarych – mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – To największy z trzech gatunków fok występujących na naszym wybrzeżu, gatunek określany przez Polską Czerwoną Księgę jako gatunek silnie zagrożony wyginięciem. Jeśli tylko możemy wesprzeć działania przyczyniające się do ochrony zwierząt, zawsze to uczynimy stąd jutrzejsze wydarzenie organizowane w gdańskim ZOO przez WWF – informuje dyrektor Targowski.

Udział w wydarzeniu jest możliwy po zakupieniu biletów do ZOO (nie ma żadnych dodatkowych opłat). Wejście dla dziennikarzy bezpłatne- po okazaniu ważnej legitymacji prasowej.
 


*WWF ( World Wide Fund for Nature) – powstała w 1961 r. międzynarodowa organizacja pozarządowa i ekologiczna, której misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.
 
 

Wolontariusze WWF

Różni ich ilość lat, wykształcenie, wykonywane zawody, ale łączy wspólny cel – Bałtyk, czyli okno na świat. Chcą, aby nasze morze było zawsze czyste i wypełnione życiem.

Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF to ludzie w każdym wieku i pochodzący z różnych środowisk. Dzięki temu stanowią tygiel różnych pomysłów i działań, w którym tkwi największa siła. Ich energią jest zdolność do wspólnej mobilizacji w obliczu wezwań wymagających interwencji. Wszyscy z nich myślą globalnie, lecz działają lokalnie. Wiedzą bowiem, że małe kroki zbliżają do wielkich celów.

Działający od początku 2010 r. Błękitny Patrol WWF to jak dotąd największa i najciekawsza akcja WWF Polska. Pozwala na czynne zaangażowanie społeczności lokalnej w ochronę przyrody. 200 wolontariuszy, którzy zamieszkują całe polskie wybrzeże Bałtyku, na co dzień pomaga fokom, morświnom i ptakom morskim, a także wszystkim innym potrzebującym wsparcia zwierzętom.

Dołącz do Błękitnego Patrolu

Członkowie Błękitnego Patrolu stanowią niezwykle zróżnicowaną grupę. Znajdziemy wśród nich uczniów, studentów, emerytów, nauczycieli, urzędników i przedsiębiorców, a zatem przedstawicieli różnorodnych stopni edukacji i zawodów. Pomimo różnic wolontariusze doskonale ze sobą współpracują. Ramię w ramię biorą udział w akcjach terenowych, wydarzeniach i szkoleniach, przekazując sobie nawzajem zdobyte informacje i doświadczenia.

Wolontariusze Błękitnego Patrolu propagują wiedzę o ssakach i ptakach bałtyckich poprzez prowadzenie akcji edukacyjnych w szkołach, bibliotekach, urzędach, a także w czasie pikników i innych wydarzeń organizowanych na całym wybrzeżu. Dzięki nim turyści i mieszkańcy nadmorskich miejscowości mogą dowiedzieć się o biologii, zwyczajach i ochronie fok szarych, morświnów czy ptaków składających lęgi na plażach – sieweczkach obrożnych, ostrygojadach czy rybitwach. Te unikatowe gatunki domagają się dziś docenienia i wsparcia.

Błękitny Patrol WWF powstał w ramach projektu „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce”, następnie działał w ramach akcji „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich”, a od 2017 r. kontynuuje swoją aktywność w obrębie działania „Ochrona ssaków i ptaków morskich i ich siedlisk”. Patrol współpracuje ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu oraz z Grupą Badawczą Ptaków Wodnych KULING.