18:03
28 marzec 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Przyznano tytuł doktora honoris causa Feridowi Muradowi

Zamieszczono dnia pon., 2018-06-18 13:12
15 czerwca, w miniony piątek, w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa panu Feridowi Muradowi, którego badania przyczyniły się do wynalezienia leku na impotencję - sildenafilu - znanego też jako viagra.
 
Profesor Ferid Murad jest wielkim uczonym, który dokonał odkryć o podstawowym znaczeniu dla medycyny i biologii. Jest on laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, którą otrzymał w 1998 roku za poznanie roli tlenku azotu i cytozolowej cyklazy guanylowej w sygnałowaniu wewnątrzkomórkowym. Jego odkrycia przyczyniły się również do znacznie lepszego zrozumienia fizjologii wysiłku fizycznego. Prace prof. Ferida Murada to około czterysta artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych, obejmujące wiele zagadnień, jednak te dotyczące tlenku azotu i regulacji syntezy cGMP należy uznać za Jego największe osiągnięcie.

Kariera naukowa prof. Murada związana była z pracą w czołowych uniwersytetach USA, w tym na Uniwersytecie Medycznym w Cleveland, Uniwersytecie Harvarda w Bostonie, Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethesdzie oraz Uniwersytecie w Stanford.
Warto podkreślić, że prof. Murad  był uczniem innego noblisty – prof. Sutherlanda – laureata Nagrody Nobla w 1971 roku.
 
- Cieszymy się, że taka znakomitość jak prof. Murad stanie się częścią naszej społeczności akademickiej.
Uważam, że jest to wydarzenie w skali ogólnopolskiej, a nie tylko w skali województwa pomorskiego,
bardzo się z tego tytułu cieszymy - mówił Waldemar Moska, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
 
I tak w treści uchwały uczelnianego Senatu czytamy:
„[…] Senat Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku nadaje panu prof. Feridowi Muradowi tytuł doktora honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku jako szczególne wyróżnienie za:
 
– wieloletnią, uwieńczoną sukcesami i licznymi nagrodami – w tym najważniejszą Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 1998 roku – karierę naukową ze wspaniałym, niekwestionowanym dorobkiem naukowym,
– osiągnięcia naukowe, które uczyniły go światowym autorytetem w dziedzinie nauk medycznych,
– harmonijne łączenie teorii z praktyką, znajdujące odzwierciedlenie w autorstwie patentów, stanowiących uniwersalny wkład w rozwój nauki i wiedzy […]”.