13:06
4 czerwiec 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Wynalazca viagry doktorem honoris causa AWFiS w Gdańsku

Zamieszczono dnia czw., 2018-06-14 10:22

W najbliższy piątek - tj. 15 czerwca w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa panu Feridowi Muradowi, którego badania przyczyniły się do wynalezienia leku na impotencję - sildenafilu - znanego też jako viagra. 

 

Profesor Ferid Murad jest wielkim uczonym, który dokonał odkryć o podstawowym znaczeniu dla medycyny i biologii. Jest on laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, którą otrzymał w 1998 roku za poznanie roli tlenku azotu i cytozolowej cyklazy guanylowej w sygnałowaniu wewnątrzkomórkowym. Jego odkrycia przyczyniły się również do znacznie lepszego zrozumienia fizjologii wysiłku fizycznego. Prace prof. Ferida Murada to około czterysta artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych, obejmujące wiele zagadnień, jednak te dotyczące tlenku azotu i regulacji syntezy cGMP należy uznać za Jego największe osiągnięcie. 
Kariera naukowa prof. Murada związana była z pracą w czołowych uniwersytetach USA, w tym na Uniwersytecie Medycznym w Cleveland, Uniwersytecie Harvarda w Bostonie, Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethesdzie oraz Uniwersytecie w Stanford. 
Warto podkreślić, że prof. Murad  był uczniem innego noblisty – prof. Sutherlanda – laureata Nagrody Nobla w 1971 roku.
 
I tak w treści uchwały uczelnianego Senatu czytamy: 
„[…] Senat Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku nadaje panu prof. Feridowi Muradowi tytuł doktora honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku jako szczególne wyróżnienie za:
 
– wieloletnią, uwieńczoną sukcesami i licznymi nagrodami – w tym najważniejszą Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 1998 roku – karierę naukową ze wspaniałym, niekwestionowanym dorobkiem naukowym,
– osiągnięcia naukowe, które uczyniły go światowym autorytetem w dziedzinie nauk medycznych,
– harmonijne łączenie teorii z praktyką, znajdujące odzwierciedlenie w autorstwie patentów, stanowiących uniwersalny wkład w rozwój nauki i wiedzy […]”.
info/foto: AWFiS w Gdańsku