19:05
21 maj 2019
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Aktywna Północna.TV po Gdańskim Teście Coopera 2018

Zamieszczono dnia pt., 2018-05-25 12:44

Dziś (piątek) oraz jeszcze jutro: w sobotę 26 maja 2018 na Kompleksie Sportowym Grunwaldzka 244, możecie sprawdzić swoją kondycję fizyczną podczas 12-minutowego biegu. Testy startują co 20 minut.

Test Coopera to jedna z prób wysiłkowych, która pomoże Wam określić swoją formę! <- Aktywna Północna.TV gorąco poleca ten sprawdzian!

Test Coopera (czyt. test Kupera) - czym jest ?

Próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Co zrobić by dobrze przygotować się do Testu?

Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć.

Tabele Test Coopera:

Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując.
Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.

Nasz Redaktor (Bartłomiej Chruściński) w ciągu 12 minut przebiegł 2475 metrów i uzyskał wynik na poziomie "dobry" dla swojej grupie wiekowej. Tylko 225 metrów zabrakło mu do uzyskania najlepszej oceny "bardzo dobry" - usprawiedliwiał się tym, że przez ostatni tydzień jadł tylko na urlopie Tureckie ciasta.

Nasz FitRedaktor bierze się do treningów, by poprawić swój wynik... i robić dla Was kolejne odcinki "Aktywnej Północnej.TV" :)

Trzymajcie się i zaglądajcie na www.polnocna.tv !

red. / mat. Północnej.TV