21:03
24 marzec 2019
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pomorska młodzież będzie latać dronami - takie kursy w zawodówkach

Zamieszczono dnia śr., 2018-03-14 11:33
95 uczniów z Pomorza zdobędzie licencję operatora bezzałogowców. Poznają teoretyczne podstawy prawa lotniczego oraz nauczą się praktycznej umiejętności pilotażu.

 

Zajęcia będą realizowane w całym województwie. Po kursie uczniowie będą mogli przystąpić do państwowego egzaminu w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

 

Drony to przyszłość

We współczesnym świecie drony są coraz bardziej powszechne i stosowane są nie tylko jako narzędzie sportowe i rozrywkowe.  – Potwierdzają to dane, jakie otrzymujemy od pracodawców i służb zatrudnienia. Dotyczy to trzech zawodów: technik informatyk, technik mechatronik i technik budownictwa. W kluczowych dla Pomorza gałęziach gospodarki takich, jak elektronika czy budownictwo drony będą coraz bardziej powszechne – informuje Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Na przykład bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są w geodezji, gdzie sprawdzają i wytyczają granic działek oraz w budownictwie do sprawdzania stanu dachów czy kominów. Stąd właśnie pomysł zorganizowania szkoleń dla operatorów dronów – dodaje.

 

Latać dronem nie każdy może

Aby zostać operatorem bezzałogowego statku powietrznego trzeba posiadać stosowne uprawnienia. Egzaminy przeprowadza Urząd Lotnictwa Cywilnego. Kursy mogą organizować tylko certyfikowane jednostki. – Program szkolenia jest opracowany przez ULC i może być realizowany tylko przez wykonawcę wpisanego na listę urzędu. W Polsce mamy 54 takie jednostki, w naszym województwie jest ich 6 – opowiada Adam Krawiec.

 

Dla kogo kursy?

Szkolenia będą organizowane w ramach realizowanego przez samorząd województwa pomorskiego programu motywacyjnego dla uczniów szkół zawodowych. – Co ciekawe, uczniowie sami dopytywali o tego rodzaju szkolenia, a my też chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i pasjom młodych ludzi. Zwłaszcza jeśli ich  pasja łączy się z wykonywanym zawodem – mówi dyrektor Krawiec. W kursach weźmie udział 95 uczniów z 11 miejscowości. – Chcieliśmy, aby szkolenia odbywały się nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych ośrodkach. Zarząd Województwa Pomorskiego podjął właśnie uchwałę o rozpoczęciu procedury przetargowej– dodaje. Kursy rozpoczną się niezwłocznie po wyłonieniu wykonawcy.

info: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

foto: Pixabay