20:03
28 marzec 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pilne! Strzelanina na AWF-ie w Gdańsku

Zamieszczono dnia wt., 2017-12-12 15:28

Dzisiaj między godziną 13:30 a 13:45 na Akademii Wychowania Fizycznego padły strzały. Tuż przed wejściem na uczelnię grupa umundurowanych mężczyzn odbiła uprowadzoną kobietę uwięzioną w bagażniku samochodu.

 

Ale spokojnie, to tylko dynamiczny pokaz towarzyszący inauguracji pilotażowego programu MON Legia Akademicka na AWF w Gdańsku - ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów. O specyfice projektu, możliwościach dołączenia i korzyściach, wynikających z przystąpienia do LA opowie Doradca Ministra Obrony Narodowej Grzegorz Matyasik oraz Pułkownik Remigiusz Żuchowski. Organizację wydarzenia wspiera partner społeczny programu Stowarzyszenie Obrona Narodowa.

- Legia Akademicka to projekt skierowany do studentów, którzy w ramach swoich codziennych zajęć mogą uczestniczyć w szkoleniu teoretycznym, by potem, w wakacje odbyć dwudziestojednodniowe szkolenie na poligonie – mówi Pułkownik Remigiusz Żuchowski. - Legia Akademicka to szansa nie tylko na rozpoczęcie kariery w polskiej armii, ale przede wszystkim możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i niecodziennego wpisu do CV. Uczymy m.in. taktyki i przywództwa, a to przecież niezwykle cenne umiejętności na rynku pracy – podsumowuje Pułkownik Żuchowski.

 

Oprócz wykładu studenci mogli zapoznać się z prezentacją sprzętu wojskowego, wyposażenia indywidualnego żołnierza piechoty oraz prezentacji BSP, mogli również spróbować swoich sił na symulatorze strzeleckim Śnieżnik oraz na strzelnicy kontenerowej.

 

Co to takiego jest Legia Akademicka?

Legia Akademicka to pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów uruchomiony w 2017 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program składa się z części teoretycznej, trwającej 30 godzin lekcyjnych w formie wykładów oraz części praktycznej na poligonie trwającej 21 dni (szkolenie podstawowe), 42 dni (szkolenie podoficerskie).

Legia Akademicka skupia się na uzupełnieniu rezerw sił zbrojnych oraz budowaniu zaangażowania proobronnego społeczeństwa. Do tej pory zostało utworzonych ponad 130 grup, w których znalazło się ponad 4 tys. studentów-ochotników. Na 98 uczelni państwowych i wojskowych, w programie bierze udział aż 60 z nich.

- Przystąpiliśmy jako uczelnia do Legii Akademickiej – mówi rektor AWFiS Waldemar Moska - Na naszej uczelni jest spore zainteresowanie – do tej pory na zajęcia zapisało się 75 osób, a przypomnijmy, że jest to dobrowolna inicjatywa  – postanowiliśmy zorganizować event, żeby dodatkowo zachęcić do udziału w Legii Akademickiej. Projekt dotyczy przede wszystkim studentów studiów stacjonarnych. Niewielka część zajęć będzie się odbywała na uczelni, pozostała przede wszystkim na poligonach – tłumaczy rektor – Myślę, że ten projekt zagwarantuje większą możliwość uzyskania różnych uprawnień przez naszych studentów, a znaczna część z nich trafia po studiach do służb mundurowych. A z drugiej strony wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na obronę terytorialną. Jeśli projekt będzie kontynuowany przez ministerstwo w przyszłym roku, nasza uczelnia już zadeklarowała w nim udział.       

Prezentowany na miejscu sprzęt wojskowy, w tym broń krótka i długa oraz symulator Śnieżnik wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród studentów. Jedną z nich, panią Olę zapytaliśmy o to, co ją przyciągnęło do takiej prezentacji.

-  Zawsze się interesowałam armią i cieszę się, że mogę połączyć studiowanie z pasją. Na zajęcia już się zapisałam. Konkretnie na kurs podoficerski. Od małego interesowałam się wojskiem, armią, strażą pożarną i swoją przyszłość jak najbardziej łączę z mundurówką. 

(Red.)/ Foto: Karolina Łucja Białke