12:03
19 marzec 2024
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Aktywna Północna.TV: Uszkodzenie ścięgna Achillesa może być bardzo groźne!

Zamieszczono dnia ndz., 2017-07-30 11:35

Ostatnio w "Aktywnej Północnej.TV" dużo piszę o ćwiczeniach. Ale dni treningowe to też często urazy - czasem dość poważne. Dziś zajmę sie jednym z podstawowych problemów trenujących - głownie sporty biegowe. Chodzi o: uszkodzenie ścięgna Achillesa może być następstwem intensywnych ćwiczeń bez wcześniejszej rozgrzewki.

Uraz bardzo boli i wymaga długiej rehabilitacji.  

Mięśnie brzuchaty oraz płaszczkowaty łydki łączą się z kością piętową za pośrednictwem ścięgna piętowego, zwanego ścięgnem Achillesa. To największe i najmocniejsze ścięgno człowieka – wytrzymuje obciążenie aż do 350 kg. Dzięki niemu możemy zginać stopy, wspinać się na palce, biegać lub skakać.

Niestety, ścięgno Achillesa często ulega uszkodzeniu. Wtedy pojawia się ból, opuchlizna i zwykle potrzebna jest interwencja lekarza. Do urazów ścięgna Achillesa dochodzi najczęściej u mężczyzn około 40. roku życia. Dlaczego? Kiedy nadchodzi kryzys wieku średniego, chcą zazwyczaj udowodnić sobie i wszystkim wokół, że nadal cieszą się świetną formą. Tymczasem trening, który problemu, teraz może okazać się ponad siły. Dzieje sie tak, bo wraz z wiekiem struktura mięśniowo-ścięgnista staje się coraz gorzej ukrwiona. To skutkuje mniejszą wytrzymałością ścięgna Achillesa. Poza tym z upływem lat zazwyczaj zwiększa się waga, a więc także obciążenie ścięgna. Wystarczy mocne spięcie mięśni bez wcześniejszej rozgrzewki i nieszczęście gotowe. Problemy ze ścięgnem piętowym mają również zawodowi sportowcy – zmniejszeniu wytrzymałości ścięgna Achillesa sprzyja bowiem bardzo rozwinięta muskulatura. Nie ustrzegą się ich także osoby stosujące niedozwolone środki przyśpieszające wzrost masy mięśniowej, bo sterydy wpływają niekorzystnie na strukturę ścięgien. Nie bez znaczenia jest też rodzaj obuwia, w jakim chodzimy. Do uszkodzenia ścięgna Achillesa dochodzi, kiedy nosisz niewygodne pantofle z twardym zapiętkiem. Jest to możliwe zwłaszcza u osób, których kość piętowa ma nieco inny kształt – jest szpiczasta, a nie zaokrąglona (tzw. ostroga Haglunda). W tej sytuacji niewygodny but dociska do kości kaletkę znajdującą się między piętą a ścięgnem Achillesa. 

Raz uszkodzone ścięgno Achillesa jest bardziej podatne na zerwanie. Można powiedzieć, że wszelkie urazy, jakim ulega, sumują się. Dlatego ci, którzy mieli już z nim kłopoty, powinni zachować szczególną ostrożność.

Bartłomiej Chruściński, zdj. arch prywatne