21:04
11 kwiecień 2021
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Aktywna Północna.TV - więcej ruchu dla zdrowia!

Zamieszczono dnia pt., 2017-06-09 14:05

Dlaczego nie chcemy "ruszyć tyłka"? Większość jest na tyle zmęczona, że wieczór spędza przed telewizorem lub komputerem. Nie powinniśmy jednak rezygnować z wysiłku fizycznego, gdyż jest on gwarantem naszego zdrowia. 

Szczególnie dla osób z tendencją do nadwagi i otyłości. Tym osobom tym zaleca się 1–1,5 godziny umiarkowanych ćwiczeń fizycznych dziennie. Może być to krótszy czas, lecz należy wtedy zwiększyć intensywność treningu.

Część osób decyduje się na podjęcie aktywności fizycznej jedynie ze względu na możliwość przyśpieszenia procesu odchudzania. Nie każdy jednak wie, jak ćwiczyć i ile czasu przeznaczyć na trening, by uzyskać zadowalające efekty. Zostańcie z nami, a dowiecie się więcej :)

Zdrowy styl życia nie polega na ścisłym trzymaniu się restrykcyjnej diety. Nie unieszczęśliwiaj się! Tutaj chodzi przede wszystkim o Ciebie – Twoje samopoczucie, poczucie własnej wartości, dobry wygląd i zdrowie. Nie musisz odmawiać więc sobie tradycyjnych dań. Jeżeli tylko przygotujesz potrawy w wersji fit, nie zaprzepaścisz swoich dotychczasowych osiągnięć. Kluczem do zgrabnej sylwetki jest umiar i rozsądek, również podczas dni wolnych od treningu. Oto kilka zasad, które zagwarantują Ci utrzymanie linii i fajnej sylwetki:

  • Zachowaj umiar – zastanów się, które z potraw lubisz najbardziej. Nie jedz tych, których nie lubisz, tylko dlatego, że są na stole lub żeby nie sprawić przykrości gospodarzom. Zwróć uwagę także na wielkość zjadanych porcji – jedz mniej, ale częściej. Postaw jakość nad ilość;
  • Zwolnij tempo – sygnał o najedzeniu się dociera do mózgu dopiero po 25 minutach, dlatego nie objadaj się na raz. Delektuj się posiłkiem, a przed spróbowaniem kolejnego dania zrób sobie małą przerwę na filiżankę herbaty lub rozmowę z rodziną;
  • Uważaj na napoje – słodkie kompoty, soki czy słodzone napoje to źródło dodatkowych kalorii, w dodatku zupełnie bezwartościowych. Pij w zamian wodę mineralną lub niesłodzoną herbatę;
  • Odpoczywaj aktywnie – jeżeli już nie oprzesz się grzeszkom na talerzu lub zjesz ciut za dużo, to koniecznie spraw sobie trochę ruchu – namów bliskich na wspólny spacer na świeżym powietrzu.

Rad udzielał, dziennikarz Północnej.TV Bartłomiej Chruściński / zdj. mat. autora