19:04
25 kwiecień 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk: Pieśń o rycerskim nauczycielu

Zamieszczono dnia ndz., 2017-02-19 13:55

O drodze samuraja, europejskiej sztuce walki długim mieczem, a także o turniejach rycerskich w Gdańsku opowiadać będą naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego. W seminarium, które odbędzie się  w Szkołach  Okrętowych i Ogólnokształcących Conrdinum (ul. Piramowicza 1/2) w  poniedziałek 20 lutego w godz. 10.00-13.00 wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani.

 

Seminarium popularnonaukowe „Idea rycerska w kulturze Wschodu i Zachodu” nie przypadkowo odbywa się w „Conradinum”. To w tej szkole nauczycielem historii jest Andrzej Tomczyk, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, pomysłodawca seminarium.

Nauczyciel z pasją, tak o historyku mówi Anna Wasilewska, dyrektor Conradinum: - Andrzej Tomczyk jest wielkim miłośnikiem kultury Wschodu oraz autorem bardzo wielu publikacji z dziedziny militarystyki, zarówno w kraju jak i za granicą. Swoją pasje przekazuje także uczniom  - w szkole prowadzi kółko historyczne, organizuje pokazy wschodnich sztuk walki dla uczniów, teraz zorganizował seminarium popularnonaukowe. Swoimi działaniami pogłębia zainteresowania rycerstwem i naukami historycznymi – dodaje Wasilewska.

 

Program seminarium:

Bushido - droga Samuraja - Andrzej Tomczyk
Europejska sztuka walki długim mieczem- Adam Makutonowicz
Sztuka zakładania zbroi w okresie zmagań o zjednoczenie państwa japońskiego (1558 - 1651) - Marek Sfugie
Turnieje rycerskie w Gdańsku - Turniej Grafa Majowego- Beata Beren

 

Prelegenci:

Beata Berent - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim oraz konserwatorstwa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloletni konserwator zabytków, badacz dziejów, kultury i sztuki gdańskiego Dworu Artusa. Autorka artykułów o sztuce sakralnej Klasztoru Księży Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu oraz współautorka monografii tego sanktuarium. Propagatorka wiedzy o chwale wielkości i tradycjach Gdańska. 

Adam Makutonowicz -doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel i prezes Bractwa Rycerzy Ziemi Elbląskiej. Wiceprezes Elbląskiej Szkoły Fechtunku. Członek Stowarzyszenia Elbląskiego Forum Odtwórstwa Historycznego i Późnośredniowiecznej Kultury Materialnej. 

Marek Sfugier – historyk , doktorant Uniwersytetu Gdańskiego. Autor publikacji na temat japońskich tradycji bojowych, autor i współautor wielu artykułów poświęconych sztuce wojennej krajów Dalekiego Wschodu oraz specjalista i znawca kina samurajskiego. 

Andrzej Tomczyk – historyk, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciel w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum w Gdańsku. Autor wielu publikacji z zakresu historii wojskowości, w tym państw Dalekiego Wschodu. W 2007 roku otrzymał pierwszą nagrodę w Konkursie Stowarzyszenia Historyków Wojskowości za pięciotomową pracę monograficzną, pt. „Japońska broń pancerna 1920 – 1945”.

 

mat. prasowy