10:03
28 marzec 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Poznaj Świat z członkami wyprawy OdySEA

Zamieszczono dnia śr., 2016-07-27 13:37

10 sierpnia 2016, środa | godz. 17.30 | sala multimedialna MEG, ul. Polska 1 | wstęp wolny

 

Dlaczego marynarze tatuują sobie kotwice? I czy to prawda, że delfiny odprowadzają statki w morze? 10 sierpnia o 17.30 w Muzeum Emigracji Rafał Klepacz i załoga Zjawy IV opowiedzą o rocznej, etapowej wyprawie śladami Władysława Wagnera, pierwszego Polaka, który opłynął świat dookoła na jachcie.

Kiedy Władysław Wagner wsiadł na pokład Zjawy I – jachtu własnoręcznie wyremontowanego z wraku łodzi znalezionego na plaży – by ruszyć w trwającą sześć i pół roku podróż, miał dopiero 20 lat. Pasję do żeglarstwa odkrył pięć lat wcześniej, kiedy jego rodzina przeniosła się spod Radomia do Gdyni. Pierwszy polski rejs żaglówką dookoła świata rozpoczął 8 lipca 1932 roku, ale już w nocy z towarzyszem podróży Rudolfem Korniowskim przesiedli się na inny jacht – należącą do harcerzy Zorzę, którą szybko przemianowali na Zjawę. Podczas następnych lat Wagner jeszcze dwukrotnie zmieniał środek transportu – niezmiennie jednak nazywany Zjawą (II i III) – oraz towarzyszy podróży. Okrążył Ziemię 4 lipca 1939 roku. Od powrotu do Gdyni powstrzymały go trwające w Polsce działania wojenne – do końca życia pozostał już na emigracji.

15 sierpnia 2015 roku Rafał Klepacz z załogą Zjawy IV ruszyli w podróż śladami Wagnera, odwiedzając m.in. porty holenderskie, francuskie, portugalskie, Karaiby, Kanary, Wyspy Zielonego Przylądka, Kubę i Stany Zjednoczone. Odwiedzili też zatokę Trellis Bay w archipelagu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, gdzie osiedlił się polski żeglarz i gdzie znajduje się małe muzeum mu poświęcone. Wyprawa OdySEA zakończyła się w czerwcu tego roku. Goście Muzeum Emigracji jako jedni z pierwszych posłuchają relacji podróżników, a także fascynującej opowieści o przygodach Władysława Wagnera oraz losach Zjawy I, II i III.

Poznaj Świat z…

Co miesiąc gośćmi Muzeum Emigracji są wyjątkowe osoby, które podczas swoich ekspedycji odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Można posłuchać ich opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu trafili w najodleglejszych zakątkach świata.

Władysław Wagner

Pierwszy Polak, który opłynął świat dookoła na jachcie. Urodził się w 1912 roku w pobliżu Radomia. W 1927 roku jego rodzina przeniosła się do Gdyni, gdzie Wagner odkrył swoją pasję – żeglowanie. Został członkiem morskiej drużyny harcerskiej im. Jana III Sobieskiego, a w 1929 roku ukończył kurs żeglarski. 8 lipca 1932 roku wyruszył na wyprawę dookoła świata na jachcie Zjawa, który powstał na bazie znalezionego wraku łodzi rybackiej. Jego podróż trwała sześć i pół roku – okrążył Ziemię 4 lipca 1939 roku. Nie udało mu się jednak powrócić do Gdyni, w Polsce trwały już działania wojenne i konsul odradził mu dalszą podróż. Podczas II wojny światowej służył w marynarce wojennej. Po wojnie pozostał na emigracji, zajmując się rybołówstwem oraz prowadzeniem stoczni. Autor książek „Podług słońca i gwiazd” (1934) oraz „Pokusa horyzontu” (1937). Zmarł w 1992 roku w Stanach Zjednoczonych.

Rafał Klepacz

Członek Zarządu Fundacji Centrum Wychowania Morskiego ZHP, harcmistrz, żeglarz i instruktor żeglarstwa, kierownik wydziału wychowania wodnego Głównej Kwatery ZHP, instruktor żeglarstwa PZŻ, płetwonurek, ratownik, kapitan jachtowy i morski sternik motorowodny, wieloletni instruktor harcerski. W latach 2005–2007 wiceprzewodniczący ZHP. Koordynator i uczestnik wyprawy OdySEA.

Źródło, zdj.: MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI