02:09
21 Wrzesień 2020
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Program Jarmarku Gryfitów 2016

Zamieszczono dnia wt., 2016-06-21 14:44

W związku z nową wystawą czasową w naszym Muzeum - „Wojsko. 200 lat broni i barwy”, zapraszamy na cykl wykładów. Pierwszy odbędzie się w środę 22 czerwca 2016 r. o godz. 17.00 w Zamku Książąt Pomorskich 200 lat historii wojskowości widziane przez pryzmat roli kobiet oraz cudzoziemców, teoretyków wojskowości, a także polskich bohaterów. Wyeksponowane są mundury i broń: francuska, pruska – huzarów, rosyjska, radziecka, amerykańska – „Tommy gun” i polska od końca XVIII w. z epoki napoleońskiej, powstania listopadowego, powstania styczniowego, wojny francusko-pruskiej, I wojny światowej, II Rzeczypospolitej, II wojny światowej, PRL-u, jak również współczesny sprzęt używany na misjach. Można zobaczyć także mundury lub akcesoria weteranów z Powstań: Styczniowego, Śląskich, Wielkopolskiego, ponadto z Powstania Warszawskiego. Wyeksponowana jest biżuteria patriotyczna, którą Polki otrzymywały w zamian za złoto przekazywane dla powstańców, sztandary, fotografie, odznaki, a także dzieła sztuki. Ekspozycja ukazuje wyjątkowy, wojskowy kontekst ziemi słupskiej przed- i powojenny: huzarski, czołgowy, lotniczy, żandarmerii wojskowej, marynarki wojennej, a także niebieskich beretów – desantu morskiego.

Na oprowadzenie zaprasza komisarz wystawy Lucjan Hanak Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza do oglądania wystawy „50 lat Festiwalu Pianistyki Polskiej”, której otwarcie odbędzie się w środę, 22 czerwca 2016 roku, o godz. 12.00 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku. Na wystawie zaprezentujemy fotografie ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego ilustrujące 50 letnią historię FPP w Słupsku od 1967 do 2016 roku. Festiwal Pianistyki Polskiej to jedna z największych imprez o charakterze ogólnopolskim, organizowana od samego początku przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

Słupski festiwal odbywa się z udziałem najwybitniejszych polskich pianistów. Od 7 do 17 września 1967 roku trwała pierwsza edycja festiwalu. Pomysłodawcą był ówczesny dyrektor Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej, Andrzej Cwojdziński. Od 1974 roku festiwalowi towarzyszy „Estrada Młodych”, na której młodzi utalentowani polscy pianiści ubiegają się o tytuł laureata. Artystów ocenia Zespół Opiniujący złożony z wybitnych krytyków, muzykologów i profesorów akademii muzycznych. Dodatkowo przyznawane są nagrody w postaci nagrań radiowych, recitali i koncertów. Od 1975 roku na estradzie występują reprezentanci ekipy narodowej kolejnych Konkursów im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od samego początku patronat honorowy nad festiwalem sprawuje Minister Kultury.

FPP ma ugruntowaną renomę na muzycznej mapie Polski. W popularyzacji imprezy, a także naszego miasta nad Słupią ogromne zasługi miał Jerzy Waldorff. Od I do XX FPP wygłaszał prelekcje, a później utrwalał w mediach wysoką pozycję tej imprezy oraz słupska, jako ważnego ośrodka kultury w kraju. Podczas otwarcia wystawy będą obecni wieloletni organizatorzy festiwalu, którzy podzielą się z nami ciekawymi informacjami i anegdotami związanymi z koncertami i uczestniczącymi w nich artystami. Serdecznie zapraszamy na Jarmarki Gryfitów w każdą niedzielę lipca i sierpnia od 11.00 do 15.00 na Rynku Rybackim w Słupsku Jak co roku w każdą niedzielę lipca i sierpnia spotykamy się przed muzeum! I jak co roku Jarmarki Gryfitów to nie tylko stragany z rękodziełem, starociami czy książkami, ale przede wszystkim spotkania z historią, kulturą i sztuką Pomorza.

Każdej niedzieli inna słupska instytucja lub stowarzyszenie przygotuje dla słupszczan i odwiedzających nasze miasto turystów wiele atrakcji. Obiecujemy udaną zabawę! PROGRAM JARMARKU GRYFITÓW 2016 3 lipca – „Jarmark z biblioteką: literacko i wielokulturowo!” czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku z przyjaciółmi 10 lipca – „Chrońmy rodzimą przyrodę.” Zaprasza: Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Nadleśnictwo Leśny Dwór, Gminny Ośrodek Kultury w Dębnicy Kaszubskiej, Straż Ochrony Zwierząt, „Wodociągi Słupsk” Sp. z o.o., Słowiński Park Narodowy 17 lipca – „Z wizytą w gnieździe pierwszych Gryfitów. Życie na Pomorzu przed wiekami.” Zaprezentuje drużyna wojów pomorskich „Wilce” 24 lipca – „Słupskie kolorowe lato z MCK." Spotkanie z Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku 31 lipca – „Jarmark ze Stowarzyszeniem Rozwoju Turystyki Wiejskiej >>Słowiniec<< ze Smołdzina.” 7 sierpnia – „SOK w środku lata.” Jarmark ze Słupskim Ośrodkiem Kultury 14 sierpnia – „Muzyczny Jarmark z Muzeum i Stowarzyszeniami.” Zaprasza Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Stowarzyszenie Przyjaciół MPŚ, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział Słupsk i Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne 21 sierpnia – „Jarmark Gryfitów po harcersku.” organizowany przez Hufiec ZHP Ziemi Słupskiej 28 sierpnia – „Nasi czworonożni przyjaciele.” oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział Słupsk

red.