08:04
20 kwiecień 2024
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Trwają Gdańskie Dni Sąsiadów. Zarejestrowano już 144 spotkania!

Zamieszczono dnia śr., 2016-06-01 23:11

Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska i okolic zarejestrowali już 144 spotkania Gdańskich Dni Sąsiadów. Czy pobiją frekwencyjny rekord z zeszłego roku (207 wydarzeń)? To dopiero początek – do 30 czerwca można zgłaszać i organizować grille, pikniki, święta ulicy, festyny... Zgłoszenia przyjmujemy przez www.gdansk.dnisasiadow.pl i w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

Do tej pory spotkania w dzielnicach organizują już m.in. mieszkanki i mieszkańcy Siedlec, Przymorza czy Wrzeszcza. Aktywne są również Chełm, Przeróbka, Kokoszki, Osowa, Suchanino, Ujeścisko, Oliwa, Śródmieście...

Co planują mieszkańcy? Rada Rodziców przy SP nr 58 w Gdańsku - Integracyjny Piknik Rodzinny „Smacznie, Zdrowo, Bezpiecznie", Rada Dzielnicy Chełm – piknik, spacer z przewodnikiem, pokaz filmu w Jarze Wilanowska, Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Rogalińskiej na Chełmie – grill integracyjny z konkursami dla dzieci i dorosłych, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych FORUM – spektakl teatralny i koncert chóru kameralnego w Śródmieściu (Osiek)... Pomysłów na wspólne, aktywne spędzenie czasu jest wiele! Wszystkie publiczne spotkania są opisane na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl/spotkania-i-festyny.

Wszystkich mieszkańców Gdańska i regionu zapraszamy do zgłoszenia swoich sąsiedzkich planów na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl lub w siedzibie IKM. Dla każdego organizatora przygotowany jest pakiet startowy, pomocny w zorganizowaniu święta, papierowe kubki i serwetki, torby materiałowe, zmywalne tatuaże, balony, naklejki – identyfikatory, girlandy, fartuchy, plakaty, zaproszenia, pocztówki i foldery „10 dobrych rad, by spotkanie było udane”, a także nowość – Sąsiedzka Książka Kucharska z przepisami nadesłanymi przez organizatorów spotkań w poprzednich latach.

3 czerwca Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do swojej sieni na sąsiedzki podwieczorek. Posmakujemy popisowych potraw pracowników IKM oraz tych z Sąsiedzkiej książki kucharskiej, czas umili koncert Jacka Kuleszy „Smaczne granie”, warsztaty robienia lampionów techniką makramy i strefa gier i zabaw dla dzieci w języku angielskim.

W pakiety startowe można odbierać w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40, pon – pt w godz. 12.00 – 18.00 i sb – nd w godz. 12.00 – 16.00.

---

Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem - od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa”. Instytut Kultury Miejskiej (wcześniej jako Gdańsk 2016), Urząd Miejski w Gdańsku oraz Fundacja „Wspólnota Gdańska” razem ze Strażą Miejską w Gdańsku organizują je w 2016 roku już po raz ósmy.

Więcej informacji i relacje z zeszłych lat znajdują się na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl/. Zapraszamy na sąsiedzki profil na Facebooku:

www.facebook.com/GdanskieDniSasiadow.

Organizatorzy Gdańskich Dni Sąsiadów: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska, Straż Miejska w Gdańsku.

Partner Gdańskich Dni Sąsiadów: Spółka miejska GIWK

Patroni medialni Gdańskich Dni Sąsiadów: Trójmiasto.pl, Twoja Gazeta, Radio Złote Przeboje