01:09
21 Wrzesień 2020
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Sobieszewo - kolejna klubokawiarnia w samolocie

Zamieszczono dnia czw., 2016-01-21 08:37

Nasz internauta i autor Jan Sabała niestrudzenie tropi samoloty, które niegdyś, po wycofaniu ze służby służyły jako kawiarnie, lub restauracje w okolicach Trójmiasta.

 W artykułe, który ukazał się na Strefie Historii 15 stycznia, opisał zapomniane, od dawna nie istniejące ośrodki wypoczynkowe nad Jeziorem Goszyńskim. W tym wczasy MSW, w których największą atrakcją była klubokawiarnia w samolocie Li-2 oraz sala taneczna, do której przybywali wczasowicze z pobliskich ośrodków. Tylko u milicjantów można było nabyć mocniejsze trunki. Tak więc kajaki i łódki od sąsiadów Samolot do południowej strony jeziora przywieziono lądem, a potem na pontonach popłynął na wyspę. W ośrodku MSW, właśnie przy samolocie, kręcony był jeden z odcinków popularnego serialu kryminalnego „SOS”.

Więcej na ten temat:

http://polnocna.tv/news/10214-nad-jeziorem-goszyn-w-prl-u-klubokawiarnia...

 

http://www.strefahistorii.pl/article/2877-nad-jeziorem-goszyn-w-prl-u-kl...

 

Ostatnim odkryciem Pana Jana jest widokówka z jeziora Goszyńskiego, na której samolot prezentuje się w pełnej krasie. To jednak nie koniec. Jan Sabala odszukał kolejną widokówkę. Tym razem z widokiem samolotu Li 2, robiącego tym razem za punkt gastronomiczny w Sobieszewie. Kawiarnia w samolocie działała tam w latach 1961 – 89. Potem wysłużony Li2 trafił do Muzeum Wojskowego w Drzonowie.

 

Dziś w trójmieście i okolicach nie ma już kawiarni i restauracji w samolotach. Jeszcze kilka lat temu przy drodze z Warszawy do Gdańska eksponowany był TU 134, w którym działała restauracja. Znacznie więcej samolotów - restauracji, nawet czterosilnikowy Ił 18 stoi przy drogach i w miastach na  południu Polski.

Artykuł na Strefie Historii: 
http://www.strefahistorii.pl/article/2930-sobieszewo-klubokawiarnia-w-samolocie